کتاب جن  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب رمان انتشارات دشتستان

جن

نویسنده: آلن رب گری یه
مترجم: پرویز شهدی
ناشر: دشتستان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 125
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

در این رمان ، سیمون لوکور با نام واقعی روبن کورسیمو و بعدها با یک نام تحمیلی بوریس کورشیمن ، مهندس الکترونیک ، متولد کی یف (که کارشناسان شهربانی کل تایید می کنند این مدرک کاملا قلابی است ) طبق درخواست یک آگهی چاپ شده ، به محل مورد نظر می رود. این مکان یک انباری با اشیای به دردنخور و پر از ابزار اسقاطی نظیر ماشین های قدیمی ، اسکلت های فلزی و آهن پاره های رنگ و رو رفته است .

بالطبع ، در اینجا کسی منتظر اوست . این جوان ، دختری است در لباس مردانه ، که سعی دارد در برخورد اول جنسیت خود را پنهان دارد. نام او جین است اما راوی از او می پرسد که : شما باید آقای ژان باشید؟ اسم من موریس است (اسم رمز سازمانی ) و دختر علی رغم پوشش مردانه ، با صدایی خوش آهنگ خود را جین معرفی می کند. بوریس به طبقه دوم راهنمایی می شود.

در این طبقه نیز همه چیز شبیه طبقه همکف است . در همین طبقه به دختری برخورد می کند و با او حرف می زند و او نیز دختری به نام لورا را، که مسلح است ، به او معرفی می کند. این دختر پوششی مردانه دارد و با همان لحن و صدای لطیف با او حرف می زند؛ این دختر نیز شباهت شگفت انگیزی به جین دارد. داستان با شروعی وهم انگیز و کابوس وار، ما را به مدخل یک سازمان سری و رمز آمیز می کشاند که همه سعی دارند هویت خود را پنهان نگاه دارند....

آلن رب گری یه در سال ۱۹۵۶ در گفت وگویی با روزنامه ال اکسپرس آشکارا اعلام کرد که جوهر رمان ، خود زندگی است و چنین گفت :
مایه رمان از هر مقوله یی که باشد به نظر می رسد با تمامی انسانیت سروکار دارد. تکنیک های رمان ، چیزی نیست مگر شکلی که رمان نویس ابداع می کند تا به آنچه نخست به نظر می رسید با تجزیه و تحلیل سر ناسازگاری دارد، تجسم و ثبات و نظم دهد. این گفت وگو را یاد آوری کردم تا درباره رمان جن چیزهایی بنویسم . رمانی که آدم را غافلگیر می کند، درست مانند شخصیت رب گری یه ؛ که هر گاه می خواهد از نظریه ادبی اش دفاع کند ما را در مقابل حرف های تازه یی قرار می دهد. گرچه بعد از پنجاه و اندی سال نظریه او در فرانسه امروز خریداری ندارد.

درونمایه تمام آثار رب گری یه بازیابی دنیای اشیا است . دنیایی که رابطه آدم ها را در چرخه دنیای سرمایه داری و افسون جامعه مصرفی رقم می زند.
با توجه به شکست دوران نخست رمان نو و کشف دوباره آن توسط منقدان غیر سنتی ، هنوز این ژانر ادبی در هاله یی از ابهام بسر می برد. کشف ساختار روایی این گونه ادبی ما را به اسلوب و چشم اندازهای تازه یی در نقل داستان پیوند می زند. گرچه در ابتدای امر اغلب منتقدان نو ستیز بدون توجه به سبک و سیاق چنین جنبش ادبی ، اذهان جماعت خواننده را به جنبه های پیش پاافتاده یی معطوف داشتند تا به شیوه های بالزاکی بهای بیشتری بپردازند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جن

  • ناشر: دشتستان
  • کد کتاب: 72760 - 55/2
  • موجودی: در انبار
  • 120,000ریال
  • 100,000ریال

برچسب ها: آلن رب گری یه, پرویز شهدی, داستان های فرانسوی, کتاب جن