منو
سبد خرید

جنگ نرم در عرصه دفاع ملی

جنگ نرم در عرصه دفاع ملی
جنگ نرم در عرصه دفاع ملی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 152175 - 69/2
  • وزن: 0.60kg
178,000 ریال

جنگ نرم در عرصه دفاع ملی

به کوشش : محمود عسگری
مقدمه : اصغر افتخاری
ناشر: دانشگاه امام صادق (ع)
زبان كتاب: فارسی
تعداد صفحه: 541
اندازه كتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مجموعه مقالات

ابعاد نظری و کاربردی

جنگ رسانه‌ای دلالت بر کاربرد وسیع رسانه‌ها برای تضعیف بازیگر هدف و استفاده از توان و ظرفیت رسانه‌ها برای دفاع یا تهاجم دارد. این گونه از جنگ با تبلیغات و تصویرسازی ارتباط وثیق دارد و از جمله مصادیق آن می‌توان به موارد زیر اشاره داشت: جنگ رادیویی، جنگ تلویزیونی، جنگ ماهواره‌ای، جنگ خبرگزاری‌ها، و … لازم به ذکر است که با ایجاد رسانه‌های جدید، شاهد تنوع هر چه بیشتر جنگ رسانه‌ای هستیم. به گونه‌ای که سایت‌ها، وبلاگ‌ها، ارتباطات کابلی، ایمیل‌ها و … نیز به جرگه مصادیق این‌گونه از جنگ نرم اضافه شده‌اند.

طرح مفهوم قدرت نرم (Soft Power) از سوی «جوزف نای» (Joseph Nye) منجر به طرح چشم‌انداز نوینی در مطالعات سیاسی ـ امنیتی گردید که می‌توان از آن به نرم‌افزارگرایی قدرت تعبیر نمود. تحولی بزرگ که نه تنها اهداف، بلکه ابزارهای اعمال قدرت را تحت تاثیر قرار داد . با عنایت به اهمیت مفهومی و کاربرد علمی اصطلاح «نرم‌افزارگرایی» شاهد توسعه سریع آن در بخش‌های متفاوتی از دانش و عمل سیاسی هستیم که نتیجه آن را در تولید مفاهیم تازه‌ای همچون «تهدید نرم»، «امنیت نرم»، «استراتژی نرم»، «سیاست نرم» و … می‌توان مشاهده نمود.

از جمله مفاهیم جدید این خانواده می‌توان به «جنگ نرم» اشاره داشت که افزون بر ملاحظات مفهومی ـ نظری، از حساسیت بالای کاربردی نیز برخوردار است. به همین خاطر نگارنده در نوشتار حاضر «اصطلاح جنگ نرم» را در سطح مفهومی و نظری به بحث گذارده و تلاش می‌نماید تا با ارایه تصویری جامع از جنگ نرم، زمینه طراحی استراتژی‌های نوین برای مقابله و مدیریت آن را فراهم سازد. البته باید توجه داشت که ابعاد کاربردی و عملی جنگ نرم، موضوع دیگری است که لازم می‌آید تا در نوشتارهای بعدی به آن پرداخت.

فهرست

 ابزارها و اهداف جنگ نرم/ محمود عسگری
جنگ نرم و نظام حقوقی بین‌المللی/ دکتر نادر ساعد
قدرت هوشمند و مهندسی نوین در جنگ نرم/ سهراب انعامی علمداری
جنگ نرم روسیه/ عباس کاردان
جنگ نرم در فضای منازعات نامتقارن/ دکتر ابراهیم متقی
آینده‌پژوهی جنگ نرم در جهان آشوب زده/ دکتر طاهره ترابی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات