منو
سبد خرید

جنگ سرد نفت

جنگ سرد نفت
جنگ سرد نفت
  • موجودی: موجود
  • مدل: 130626 - 116/6
  • وزن: 0.40kg
800,000 ریال

جنگ سرد نفت

نویسنده: پیر فونتن
مترجم: شمس الدین امیرعلائی
ناشر: ابن سینا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 302
اندازه کتاب: رقعی  - سال انتشار: 1337 - دوره چاپ:

کمیاب  - کیفیت :  درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

کتاب ؛ حاوی مطالب سیاسی خواندنی و تحلیل های جدی در زمینه مسایل جهانی نفت است. محتویات آن صرفا به مسایل نفتی ایران بر نمی گردد، بلکه مسایل نفتی خاور میانه و سپس مسایل نفت جهانی را نیز در بر می گیرد.
مولف کتاب، پییر فونتن، علاوه بر این کتاب، اثر دیگری به نام «جنگ مخفی نفت» نوشته است. ایشان در مجموع معتقد اند که پیش بینی حوادث جهانی، بدون توجه و تحلیل مسایل نفتی امکان پذیر نیست. ناشر در پیشگفتار خود اظهار می دارد که پیش بینی های مولف چه در ایران و چه در خاور میانه، درست از آب در آمده اند. لذا آن را یک کتاب استثنایی می داند و مولف آن را یک نظریه پرداز حرفه ای می شمارد.

فونتین سابقا در روزنامه های متعددی به کار روزنامه نگاری سرگرم بود. کتاب حاضر که در واقع حاصل نظریات سیاسی اوست به شکل عجیبی با اتفاقات سیاسی/ اقتصادی او همحوانی یافت. مولف در کتاب دیگرش، «جنگ مخفی نفت» این پیش بینی ها را با دقت بیشتری کاویده و دلایل قویتری را به آنها افزوده است.

او چون اهل فرانسه است، مسایل نفتی این کشور را با دقت بیشتری بررسی نموده... به طوری که گه گاه تعصب ویا بهتر بگوییم حساسیت وی نسبت به کشورش را بروشنی نمایان ساخته است. البته سایر فصول کتاب، چندان هم از این حساسیت، بی بهره نمانده است. فصل مربوط به مسایل نفتی ایران نیز با حساسیت خاصی دنبال شده است. نقشه ها و نمودارهای موجود در کتاب، کمک شایانی به خواننده می کند. بویژه زمانی که قصد مقایسه دو اتفاق یا دو ماجرای همزمان، مورد نظر باشد.

این کتاب ، یک فصل الحاقی دارد به نام نفت در آمریکای لاتین! در آنجا مولف به یکایک کشورها سر زده و گزارشی از و ضعیت سیاسی/ اقتصادی هر کشور را به متن کتاب ضمیمه نموده است. ناگفته نماند که افزودن هر گزارش، با تشریح وضعیت نفتی هرکشور همراه است.

همچنین اوضاع ایران تقریبا پس از پایان گرفتنِ جنگ جهانی دوم، دنبال شده است. در این فصل مسایل متعددی مورد بحث و جدل قرار گرفته است. مثلا آذربایجان و کمک های بی حساب و کتاب روسیه به آن! هندوستان و ابستگی بی حد و حصر بریتانیا به آن! (که مولف از آن، تحت عنوان وابستگی تاریخی یاد می کند. همچنین قفقاز و افکار تزار و شرایط ناپایدار آن!)

کتاب به موضوع کمپانی نفت ایران و انگلیس- که اسم و رسم آن برهمگان مشهود است- هم پرداخته. مولف با تعجب می افزاید مساحت ایران 1645000 کیلومتر مربع است یعنی سه برابر خاک فرانسه وسعت دارد. و سیستم آن نیز ملوک الطوایفی است....و بعد تلویحا به این نتیجه می رسد که این کشور، در و پیکر حسابی ندارد! او حدس می زند که عملا روس ها شمال کشور را خواهند داشت و انگلیسی ها جنوب آن را!

فهرست

قدرت نفت
نفت های انگلیس
امریکا و اسپانیا
داستان ساده برزیلی
ایران نقطه حساس بین المللی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات