دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

جنگ سحر ؛ ویژه نامه آثار ادبی

جنگ سحر

زیر نظر : عاطفه گرگین
ناشر : سحر

زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 179
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : در حد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

ویژه نامه آثار ادبی

عاطفهٔ گرگین کار روزنامه‌نگاری را در روزنامهٔ اطلاعات آغاز کرد. در سال ۱۳۴۸ با خسرو گلسرخی ازدواج کرد. ۲۳ ساله بود که اولین کتاب خود بنام جنگ سحر را در نخستین سال‌های دههٔ ۱۳۵۰ منتشر کرد.

این جنگ در سه بخش تنظیم شده است:

در بخش اول مقالات خاش، “تابویی” در پایخت عطش، احمد شاملو، یادداشت هایی دربارۀ یک خصوصیات یک فرهنگ دلال، منوچهر هزارخانی، “میرزا”ی علوی، باقر مومنی، شرکت های تجاری و مسالۀ عرضۀ سهام به مردم، علی اکبر اکبری، و فرهنگ پویا و فرهنگ مومیایی شده(بی نام) به چاپ رسیده است.یکی از مقالات خوب این بخش ” خصوصیات یک فرهنگ دلال ” است که نویسنده ضمن اشاره به “اشتوکهاوزن” و “نابغه” جلوه دادنش! و نیز دیگر برنامه های جشن هنر و …”فرهنگ دلال” را تعریف می کند و می نویسد:

…فرهنگ دلال به مبتذل ترین معنای کلمه بازاری است و جز اصل مقدس “آب کردن جنس” هیچ اصل دیگری را نمی شناسد. فرهنگ دلال معیار و ضابطۀ هنری ندارد، حتی نه در این حد کلی که نابغه را از شیاد تمیز دهد. علت آنست که معیار هنری دست و پا گیر و محدود کننده است، مخالف سیاست”درهای باز” است. از این رو فرهنگ دلال در عین آنکه به طور دقیق از نوعی “منطق تجارتی” پیروی می کند-و درست به مناسبت اینکه از منطقی تجارتی پیروی می کند-موضعی به عمد ضد عقلائی دارد… و در ادامۀ مقاله با عناوین “فرهنگ دلال فاقد هر نوع خلاقیت هنری است”، “فرهنگ دلال ضد عقل است”، “فرهنگ دلال ضد مردمی است”، “فرهنگ دلال ضد فکر است” بحث خود را دنبال می کند.

در بخش دوم جنگ سحر شعرهایی از سیاوش کسرائی، باران نمی تواند، محمدرضا شفیعی کدکنی، ز آنسوی خواب مرداب، سعید سلطان پور، اگر از خواب برآید بیمار، مرثیه ای برای گلگونه های کوچک، شعر بی نام، رضا مقصدی، گل چه تقصیر داردی، آی…، ولادیمیر مایاکوفسکی- ترجمۀ رایا نوزادیان -محمدرضا فشاهی، پل بروکلین، ناظم حکمت – ترجمۀ حسن بایرامی، شاید من، آن که می رود، پابلو نرودا – ترجمۀ بابک رستگار، یک مرثیه، لئوپولد سدارسنگور – ترجمۀ رضا سیدحسینی، توکو-والی، ژیری ولکر – ترجمۀ رضا سیدحسینی، نوازندگان بیمار، بلاگا دیمیترووا – ترجمۀ رضا سیدحسینی، تازگی، تغیر به چاپ رسیده است.

مطالب بخش سوم جنگ سحر با عنوان قصه را نیز داستان های واپسین شب آرش، فریدون تنکابنی، آن روز، احمد محمود، جشن روز عاشورا، اصغر الهی، و قزل، نسیم خاکسار تشکیل می دهد....

با آثاری از:

احمد شاملو
منوچهر هزار خانی
باقر مومنی
سیاوش کسرایی
شفیعی کدکنی
سعید سلطانپور
رضا مقصدی
فزیدون تنکابنی
احمد محمود
علی اکبر اکبری
اصغر الهی
نسیم خاکسار
رضا سید حسینی
مایا کوفسکی
ناظم حکمت
پابلو نرودا
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات