منو
سبد خرید

جندق و ترود ؛ دو بندر فراموش شده کویر بزرگ نمک

جندق و ترود ؛ دو بندر فراموش شده کویر بزرگ نمک
جندق و ترود ؛ دو بندر فراموش شده کویر بزرگ نمک
  • موجودی: موجود
  • مدل: 147161 - 68/4
  • وزن: 0.30kg
550,000 ریال

جندق و ترود 

نویسنده: پرویز رجبی
ناشر: توکا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 140
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

تصاویر گلاسه تعدادی رنگی

دو بندر فراموش شده کویر بزرگ نمک

کتاب، شرح سه مرحله مسافرت نویسنده به مناطق حاشیه شمالی کویر نمک است. این مسافرت‌ها به منظور بازدید از راه‌هایی صورت گرفته که در قدیم کاروانیان از طریق آن از مازندران و شاهرود و خراسان به یزد و اصفهان و جنوب ایران سفر کرده‌اند. هر کدام از مسافرت‌های سه گانه نویسنده، از سه مسیر متفاوت به قصد دیدار از سه شهر مهم "جندق"، "معلمان" و "ترود" انجام شده است.

این شهرها و روستاهای بین راه، در گذشته به علت قرار گرفتن در مسیر راه‌های کاروان رو، از رونق چشمگیری برخوردار بوده‌اند. نویسنده، آنچه در سفر بر او گذشته، از آب و هوا و وضعیت راه‌ها، مردم روستاها و شهرهای بین راه گرفته تا آثار و بناهای تاریخی و کتیبه‌های مربوط به این مناطق را به انضمام مجموعه‌ای از اطلاعات تاریخی و مستند شرح داده است....

جَندَق شهری کهن در حاشیهٔ جنوبی دشت کویر ایران می‌باشد. شهر در شمال‌شرقی استان اصفهان واقع شده‌است.
شهر جندق در زمان‌های گذشته در مسیر شاه راه ارتباطی کاروان گذر جندق به بیدستان قرار داشته و کاروانهایی که از سمت جنوب ایران قصد عزیمت به ری و شمال کشور را داشته‌اند، قبل از عبور از دریای کویر در جندق اتراق می‌کرده‌اند.

سون هدین کویر نورد بزرگ سویدی در کتاب کویرهای ایران به نام جندق اشاره کرده و ۲ روز را قبل از عزیمت به طرود در جندق سپری کرده‌است. در حال حاضر جندق محور ارتباطی اصفهان-نایین-جندق-دامغان-مشهد است و مسافرانی که از اصفهان و شهرهای جنوبی ایران قصد عزیمت به مشهد را دارند از این محور استفاده می‌کنند. این شهر قدمتی بیش از هزار سال دارد و قلعهٔ خشتی باستانی در شمال آن مربوط به دورهٔ ساسانی می‌باشد. جمعیت شهر جندق حدود۵۰۰۰ نفر است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات