منو
سبد خرید

جنبش پدیدار شناسی ؛ دو جلدی

جنبش پدیدار شناسی ؛ دو جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
جنبش پدیدار شناسی ؛ دو جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 133407 - 96/9
  • وزن: 1.50kg
0 ریال

جنبش پدیدار شناسی 

نویسنده: هربرت اسپیگلبرگ
مترجم: مسعود علیا
ناشر: مینوی خرد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1095
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

درآمدی تاریخی

کتاب جزو آثار کلاسیک و منحصربه فرد تاریخ جنبش پدیدارشناسی است.مناسب ترين درآمدي كه بر پديدارشناسی می توان نوشت درآمدي است كه سير تطور و بالندگي واقعی آن را پي مي گيرد. اين انديشه كه نظامي به نام پديدارشناسي وجود دارد و در پاسخ به پرسش "پديدارشناسي چيست؟" مجموعه اي منسجم از آموزه ها را مي توان شرح داد، ناشي از بدفهمي است.

اين پرسش گرچه موجه است اما نمي توان به آن پاسخ داد، چون فرضي كه در بنياد آن نهان است دلالت مي كند بر وجود فلسفه اي واحد كه همۀ كساني كه پديدارشناس خوانده مي شوند بر آن صحه مي گذارند. در حالي كه اين توهمي بيش نيست. از اين گذشته راه و رسم پديدارشناسان بسيار فردي تر از آن است كه مكتبي سازمان يافته را تشكيل دهند. اما نشان دادن تصوير كامل تري از متفكران مهم اين جنبش موجب تأمل دربارۀ وجوه اشتراكشان مي گردد. اين كتاب تلاش كرده تا خوانندگان عام آثار فلسفي از راه تاريخ تكوين جنبش پديدارشناسي با اين جنبش آشنا شوند.

اسپیگلبرگ که پایان نامه دکترایش را به راهنمایی پدیدارشناس معروف آلمانی الکساندر فندر و با عنوان قانون و قانون اخلاقی در سال 1928به رشته تحریر درآورده، در سال های مختلف پنج کارگاه با موضوع پدیدارشناسی برگزار کرده است و به این لحاظ سهم بسزایی در شناساندن پدیدارشناسی به ویژه در آمریکا دارد؛ کشوری که او پس از اتمام تحصیلاتش در آلمان و یک سال اقامت در انگلیس، به آنجا مهاجرت کرد و تدریس در کالج سوارت مر و پس از آن دانشگاه لارنس و در سال 1963 تدریس در دانشگاه لوییس را برگزید.

همچنین وی از دانشگاه لارنس مدرک دکترای افتخاری دریافت کرد. مهم ترین کتاب های دیگرش عبارتند از پدیدارشناسی در روان شناسی و روانپزشکی درآمدی تاریخی (1972)، پدیدارشناسی ورزیدن مقالاتی درباره پدیدارشناسی (1975) و پیش زمینه جنبش پدیدارشناسی (1981). اما اثر اصلی او که در واقع نقطه عطفی است در نگارش تاریخ فلسفه همین کتاب جنبش پدیدارشناسی درآمدی تاریخی است که در سال 1960 در دوجلد به چاپ رسید.

این کتاب در سال 1965 بی هیچ تغییر و اصلاحی به چاپ دوم رسید. یادداشت های تکمیلی که در انتهای کتاب ضمیمه شده بود تنها وجه افتراق آن با چاپ اول بود. تا اینکه در سال 1982 در چاپ سوم کتاب با تغییراتی گسترده منتشر شد.

ترجمه فارسی این اثر براساس همین چاپ انجام گرفته است. اسپیگلبرگ تلاش کرده در شرح و توصیف پدیدارشناسان جانب بی طرفی را نگه دارد گرچه در روایت خود از پدیدارشناسی تفسیر خاصی را از میان تفاسیر دیگر برمی گزیند.

کتاب از مقدمه ای نسبتا مفصل و پنج بخش عمده تشکیل شده است. بخش اول به فرانتس برنتانو و کارل اشتومپف و مقام آنها در تاریخ جنبش می پردازد. دو بخش بعدی به دوره آلمانی جنبش پدیدارشناسی و دوره فرانسوی آن می پردازد که از سایر بخش ها مفصل ترند. دوره آلمانی به متفکرانی چون هوسرل، شلر و هیدگر می پردازد.

در قسمتی دیگر از این بخش اسپیگلبرگ گزارشی از گروه فرایبورگ ارایه کرده است که اختصاص به پدیدارشناسان جوان تر آن دوره مانند اویگن فینک و لودویگ لاندگربه دارد. اهمیت این قسمت در آشنا کردن خوانندگان با نام کسانی است که کمتر در ایران شناخته شده هستند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات