منو
سبد خرید

جنایات دویست ساله انگلیس در ایران

جنایات دویست ساله انگلیس در ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد
جنایات دویست ساله انگلیس در ایران
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138073 - 89/3
  • وزن: 0.60kg
  • UPC: 55 = 85
0 ریال

جنایات دویست ساله انگلیس در ایران

نویسنده: کیومرث کرم یافتی
ناشر: چشمه هنر و دانش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 460
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

کیفیت: درحد نو  ؛  لبه صد صفحه کتاب کمی مواج دارد , مزین به نوشته و امضای نویسنده

 

مروری بر کتاب

بررسی‌ کارنامه‌ جنایات‌ و مظالم‌ وحشیانه‌ بریتانیا در جهان، تمام‌ نیست‌ مگر آنکه‌ پرونده‌ سیاه‌ این‌ قدرت‌ استکباری‌ در ایران‌ اسلامی‌ نیز گشوده‌ و خوانده‌ شود. تنها نه‌ هندوستان، بلکه‌ ایران‌ نیز از دست‌ لردها و کلنل های‌ انگلیسی، در طول‌ تاریخ‌ خویش‌ هزاران‌ رنج‌ و آسیب‌ را متحمل‌ شده‌ است.

دکتر فریدون‌ آدمیت، با اشاره‌ به‌ دشمنی‌ روس‌ تزاری‌ «استقلال‌ و آزادی‌ و ترقی‌ و تمامیت‌ ارضی» ایران‌ و تلاش‌ آن‌ برای‌ «ناتوان‌ و عقب‌ مانده» نگه‌ داشتن‌ این‌ کشور و پیشبرد سیاست‌ متجاوزانه‌ نظامی‌ و استعمار اقتصادی‌ خود در آن، می‌افزاید: «ماهیت‌ سیاست‌ انگلیس‌ با سیاست‌ روس، فرق‌ اساسی‌ نداشت. [ انگلستان] در تزویر و ریا و نیرنگ‌ و تقلب، از او هم‌ هنرمندتر بود. همان‌ رویه‌ متجاوزانه‌ نظامی‌ روس‌ را، انگلیس‌ در سر تا سر صفحات‌ مشرق‌ ایران‌ و خلیج‌ فارس‌ تعقیب‌ کرد؛ در نهاد سیاست‌ اقتصادی‌ آن، نیز استثمار و چپاولگری‌ بود؛ در هر کاری‌ که‌ سرمایه‌ انگلیسی‌ به‌ کار افتاد کارش‌ تقلب‌ و حسابسازی‌ بود؛ همیشه‌ ایران‌ را ناتوان‌ و درمانده‌ می‌خواست؛ هر گاه‌ دولتی‌ اصلاحگر چون‌ دولت‌ میرزا تقی‌ خانی‌ با نقشه‌ ترقی‌ ملی‌ روی‌ کار آمد، در اعدام‌ آن‌ کوشید و عنصر خائن، یا قُلتَشَن‌ دیوانی‌ را تراشید و جانشین‌ آن‌ گردانید؛ و همیشه‌ علیه‌ منافع‌ و حقوق‌ حاکمیت‌ ایران‌ در پی‌ سازش‌ و زد و بند سیاسی‌ با روس‌ بود. بله، در کشمکش‌ با روس‌ می‌خواست‌ ایران‌ به‌ حالت‌ کشور پوشالی‌ وجود داشته‌ باشد، اما مستقل‌ و آزاد و نیرومند و مترقی‌ نباشد.

در آغاز روابط‌ جدید ایران‌ و انگلیس‌ سر گور اوزلی‌ نوشت: «از آن‌ جا که‌ هدف‌ غائی‌ ما حفظ‌ متصرفاتمان‌ در هندوستان‌ می‌باشد، به‌ عقیده‌ صمیمی‌ من‌ بهتر این‌ است‌ که‌ ایران‌ را در حالت‌ ناتوانی‌ و وحشیگری‌ کنونی‌ خود بگذاریم، نه‌ اینکه‌ سیاستی‌ در یک‌ جهت‌ دیگر پیش‌ گیریم».

به‌ پیروی‌ همان‌ سیاست‌ کلی‌ بود که‌ انگلیس‌ با نقشه‌ اصلاحات‌ امیرکبیر در راه‌ ترقی‌ اقتصادی‌ و ایجاد صنعت‌ و پیشرفت‌ قدرت‌ نظامی‌ آشکارا به‌ مخالفت‌ برخاست‌ - حتی‌ نماینده‌ آن، کوشید مدرسه‌ دارالفنون‌ تعطیل‌ گردد و استادان‌ فرنگی‌ آن‌ را از ایران‌ بیرون‌ کنند. و همان‌ مأمور سیاسی‌ در بر هم‌ زدن‌ نقشه‌ راه‌ آهنی‌ که‌ ایران‌ را به‌ اروپا متصل‌ می‌گردانید، نوشت: مصلحت‌ انگلیس‌ در «ویرانی‌ و ناتوانی‌ و فقر» ایران‌ است، و هیچ‌  «تعهد اخلاقی» هم‌ ندارد که‌ در تغییر آن‌ وضع‌ عمومی‌ تلاشی‌ بکند. به‌ علاوه‌ چه‌ آن‌ اوان‌ و چه‌ بعد از آن... هر وقت‌ دولت‌ ایران‌ موضوع‌ تضمین‌ استقلال‌ و همکاری‌ دفاعی‌ با انگلستان‌ را مطرح‌ ساخت، دست‌ رد به‌ سینه‌ آنها نهاد».

کارنامه‌ سیاست‌ بریتانیا در کشورمان‌ در دو سده‌ اخیر، سرشار از فشارها و زورگویی‌ها، تحمیل‌ قراردادها، کسب‌ امتیازها و انجام‌ کودتاهای‌ استعماری‌ (با زور و فشار و نیرنگ) در این‌ مرز و بوم‌ است، که‌ به‌ عنوان‌ شاخصترین‌ آنها در عصر قاجار می‌توان‌ به‌ موارد زیر اشاره‌ کرد:

الف) اشغال‌ نظامی‌ مکرر نواحی‌ جنوبی‌ و جنوب‌ غربی‌ ایران‌ در زمان‌ سلطنت‌ محمد شاه‌ و ناصرالدین‌ شاه‌ قاجار، و ادامه‌ این‌ جریان‌ به‌ اشکال‌ گوناگون‌ در دوران‌ مشروطه‌ و پهلوی.
ب) تحمیل‌ عهدنامه‌ مارس‌ 1857 (مبنی‌ بر تجزیه‌ هرات‌ و افغانستان‌ از ایران).
ج) تبانی‌ و سازش‌ با دشمن‌ قدیمی‌ آزادی‌ و استقلال‌ ایران: رژیم‌ روسیه‌ تزاری‌ (در دوران‌ شکوه‌ و جولان‌ تزاریسم) از طریق‌ عقد قراردادهای‌ سر‌ی‌ 1907 و 1915 میلادی‌ با آن‌ رژیم‌ (در جهت‌ تجزیه‌ ایران‌ به‌ مناطق‌ نفوذ لندن‌ و پترزبورگ).
د) تحمیل‌ قرارداد 1919 بر کشورمان‌ (جهت‌ استقرار نظام‌ مستشاری‌ و تحت‌ الحمایگی‌ انگلیس، به‌ شکل‌ انحصاری، در ایران) پس‌ از فروپاشی‌ روس‌ تزاری‌ و خالی‌ شدن‌ عرصه‌ برای‌ یکه‌ تازی‌ انحصاری‌ بریتانیا در ایران‌ و خاورمیانه.
ه) اخذ امتیازهای‌ استعماری‌ پیاپی‌ (با زور و تزویر) از ایران‌ نظیر امتیاز رویتر و رژی‌ و بانک‌ شاهی‌ و دارسی، و به‌ یغما بردن‌ ثروت‌ و دارایی‌ ملی‌ این‌ مرز و بوم.
و) انجام‌ کودتاهای‌ سوم‌ اسفند 1299 و 28 مرداد 1332 برای‌ ایجاد رژیمهای‌ فاسد و وابسته‌ (مستقلاً‌ یا با کمک‌ قدرت‌های‌ استکباری‌ نظیر امریکا).
ز) جلوگیری‌ از پیشرفت‌ تجارت‌ ایران‌ در منطقه‌ و جهان، و بویژه، ضدیت‌ با استقلال، شکوفایی‌ و خود بسآییِ‌ اقتصادی‌ این‌ کشور.
ح) زمینه‌ سازی‌ و ایجاد قحطی‌های‌ بزرگ‌ در کشورمان.
ط) تبعیض‌ شدید و خشن‌ بین‌ کارمندان‌ ایرانی‌ و عناصر انگلیسی‌ در دوائر مربوط‌ به‌ خویش‌ در ایران‌ (نظیر شرکت‌ نفت‌ ایران‌ و انگلیس‌ در خوزستان).
ی) تلاش‌ در جهت‌ انحراف‌ مسیر جنبشهای‌ اصیل‌ ملی‌ و اسلامی، و مخالفت‌ با آزادی‌ و اصلاحات‌ در ایران، در پوشش‌ طرفدارای‌ از آن.
ک) جاسوس‌ پروری‌ و ترویج‌ روح‌ خیانت‌ به‌ مُلک‌ و ملت‌ در بین‌ ایرانیان.
ل) کسب‌ اطلاعات‌ محرمانه‌ سیاسی، نظامی، اقتصادی، و غارت‌ ذخائر فرهنگی‌ و مواریث‌ باستانی‌ ایران.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات