منو
سبد خرید

جمهوریت ؛ افسون زدایی از قدرت

جمهوریت ؛ افسون زدایی از قدرت
-15 %
جمهوریت ؛ افسون زدایی از قدرت
  • موجودی: موجود
  • مدل: 128673 - 13/5
  • وزن: 1.00kg
1,190,000 ریال
1,400,000 ریال

جمهوریت افسون زدایی از قدرت

نویسنده: سعید حجاریان
مقدمه: محسن آرمین
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 848
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 2

کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

متن کامل

  جمهوریت  مشتمل بر مجموعه مقالاتی است که نویسنده طی سال‌های 1370 تا 1374در نشریه عصر ما  منتشر شده است .این مقالات با مضامین سیاسی اجتماعی، در زمینه قدرت، اسلام و دولت به رشته تحریر در آمده است .

...در وجه اجتماعی و سیاسی با تقویت نهادهای مدنی و تقویت نظام حزبی و جدی گرفتن شوراها، مشارکت مردم را تضمین خواهیم کرد .در وجه حقوقی باید تلاش کنیم کسانی که التزام عملی به جمهوریت ندارند لااقل از تصدی مصادر و مناصب اصلی نظام منع شوند .در وجه تئوریک نیز باید اجتهادی علمی پویا و مستمر صورت گیرد تا جریانات ضد جمهوری نتواند سموم فکری خود را در لفاف و غلاف مقدسات به مردم بخورانند و بزرگ‌ترین دست‌آورد انقلاب یعنی جمهوری اسلامی را استحاله کنند.

باید ضمن حفط آمادگی های مردم،مجاری قانونی مشارکت از سودی دولت باز شود.ضعفهای ساز و کار انتخاب بر طرف گردد.موانع تحقیق جامعه مدنی برداشته شود.پاسخگویی دولت به مطالبات مردم کماهوحقه ادا شود و در یک کلام ظرفیت اصلاحات درونی برای گذار به مردم سالاری تقویت گردد.این راهی است که همه نیروهای طرفدار عزت و آبادانی و سربلندی کشور را بدان فرا میخوانیم به نظر می رسد با تهاجماتی که به پایه های جمهوریت در نظام ما میشود.تکالیف شاقی به عهده ماست و باید در وجوه گوناگونی به تشیید و تحکیم ارکان این نظام بپردازیم.

در وجه اجتماعی و سیاسی با تقویت نهادهای مدنی و تقویت نظام حزبی در وجه حقوقی باید تلاش کنیم کسانی که التزام عملی به جمهوریت (به عنوان یکی از ارکان نظام)ندارند لااقل از تصدی مصادر و مناسب اصلی نظام منع شوند. در وجه تئوریک نیز باید اجتهادی علمی و پویا و مستمر صورت گیرد تا جریانات ضد جمهوری نتواند سموم فکری خود را در لفاف و غلاف مقدسات به مردم بخورانند و بزرگترین دستاورد انقلاب یعنی جمهوری اسلامی را استحاله نمایند.

فهرست

قانون اساسی به مثابه میثاق ملی
ناهنجاری‌های رفتار سیاسی
موعظه‌های سوپر مدرنیستی
سیاسی شدن نیروهای مسلح
مردم‌سالاری

دولت مقتدر
جامعه مدنی و دولت دینی  
اپوزیسیون و حماسه دوم خرداد 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات