كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
جلال شناسی ؛ از دیدگاه دشمنان آل احمد

جلال شناسی ؛ از دیدگاه دشمنان آل احمد

نویسنده: ذبیح الله علیزاده اشکوری
ناشر: فردوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 608
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

نقدی بر کتاب ؛ جلال و آل احمد ؛ نوشته بهروز خرم

بی گمان یکی از چهره های عالم روشنفکری, بویژه دینی آن در دوران معاصر که حرفهای زیادی هم در باب (روشنفکری) دارد, جلال آل احمد است. او, بیش تر در دو کتاب: (در خدمت و خیانت روشنفکران) و (غرب زدگی) مباحث سودمندی درباره روشنفکری مطرح می کند که هنوز پس از گذشت چهاردهه از نگارش آنها, در بسیاری جهات, درخور توجه است.
با این همه, سنجش آن چه او در آن زمان و با ارقام و اطلاعات آن روز در باب روشنفکری ابراز داشته است, با آن چه امروز ما از میراث روشنفکری در اختیار داریم نیز, به نوبه خود بااهمیت خواهد بود.
درست است که تحلیل شخصیتهای چند وجهی و در عین حال دگرگون شونده1, مانند جلال کار آسانی نیست, بویژه آن که در گذر ایام, اطوار و عقاید متفاوتی از او تراویده است; امّا با نگاهی به کلیت آثار او می توان این نتیجه را گرفت که آل احمد, نمونه یک (روشنفکر دینی) تمام عیار است.
اگر هرکس را در حال تکامل شخصیت فکری اش بدانیم و شخصیت حقیقی او را آن چیزی بدانیم که در آخرین مراحل این تکامل بدان رسیده است, باید گفت: (در خدمت و خیانت روشنفکران) نشان دهنده و معین کننده شخصیت حقیقی آل احمد است. در نظر من, آل احمد, شاخصه یک جریان در محیط تفکر اجتماعی ایران است.
تعریف این جریان, کار مشکل و محتاج تفصیلی است. اما در یک کلمه می شود آن را (توبه روشنفکری) نامید. با همه مفهوم مذهبی و اسلامی که در کلمه (توبه) هست. جریان روشنفکری ایران که حدوداً صد سال عمر دارد, با برخورداری از فضل (آل احمد) توانست خود را از خطای کج فهمی, عصیان, جلافت و کوته بینی برهاند و توبه کند: هم از بدفهمی ها و تشخیص های غلطش و هم از بددلی ها و بدرفتاریهایش.


فهرست

گذار جلال از این زندگی
غرب زدگی و غرب زدگی
در خدمت و خیانت روشنفکران
در خدمت و خیانت روحانیون

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جلال شناسی ؛ از دیدگاه دشمنان آل احمد

  • ناشر: فردوس
  • کد کتاب: 77933 - 205/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: جلال آل احمد, ذبیح الله علیزاده اشکوری, نقد ادبی, آل احمد, مقالات ادبی, کتاب جلال شناسی ؛ از دیدگاه دشمنان آل احمد