كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
جغرافیای شهرستان بجنورد

جغرافیای شهرستان بجنورد

نویسنده: سلیمان صادقی
ناشر: آستان قدس رضوی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 253
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

همراه با جدول و نقشه

بُجنورد مرکز استان خراسان شمالی در شمال شرق ایران و در کوهپایه‌های رشته‌کوه آلاداغ بنا شده‌است. این شهر ازجمله شهرهای بزرگ خراسان بوده و از این‌جهت، چهل و چهارمین شهر کشور به‌شمار می‌آید. بجنورد با شهرهای شیروان، اسفراین، آشخانه همسایه است. نام این شهر در لهجه شمال خراسان «بُژنُرد» تلفظ می‌شود.

در منابع قدیمی و فرهنگ‌های لغت نام این شهر، «بیژن‌گُرد» آورده شده‌است. و بیژن‌گرد (بجنورد) به معنی «ساخته بیژن» و «آبادشده به دست بیژن» است. در دوران باستان پسوند «گُرد» در نام بسیاری از شهرهای ایران بکار می‌رفته‌است. شهر بیژن‌گرد نیز بر اساس حکایت بیژن و منیژه، در شاهنامه فردوسی، مکانی بوده که منیزه، بیژن را از چاه نجات داده و شهری در آن مکان بنا کرده‌است. از نام‌های دیگر بجنورد که آثار بازمانده آن نیز وجود دارد کهنه‌کَند و نیز چرمغان می‌توان اشاره کرد که به محوطه‌ای تاریخی در جنوب شهر بجنورد و در مجاورت معصوم‌زاده بجنورد اطلاق می‌گردد.

یکی از گزارش‌ها که در منابع تاریخی بدان اشاره شده، بر این مطلب تأکید می‌کند که به احتمال فراوان، آنچه در زمان حکومت «یارمحمدخان سهام الدوله شادلو» ملقب به «یارمحمدخان شادلو» و «سردار مفخم» و طی سفر ایشان به فرنگستان در سال ۱۳۱۹ ه‍.ق اتفاق افتاده، مبانی شکل‌گیری این نام را برای شهر بجنورد فراهم آورده‌است.

در این راستا شاید «راه اندازی اولین کارخانه برق»، «خیابان کشی‌های منظم»، «ایجاد باغ‌ها و نهرهای زیبا» (عمارت مفخم، باغ دلگشا، آیینه خانه و…) به سبک شهرهای اروپایی از جمله پاریس، بتواند به عنوان عوامل این نام گذاری نیز مد نظر قرار گیرد. مثلاً در کتاب سفرنامه‌های سهام الدوله بجنوردی، که به اهتمام قدرت‌الله روشنی زعفرانلو گردآمده، اشاراتی در این باره آمده‌است: «ره آورد این مسافرت به فرنگستان، کارخانه برقی از اروپا بود که شاید جزو اولین کارخانجات برق در ایران بود. این کارخانه در سال ۱۳۲۰ ه‍.ق در بجنورد به کار افتاد»

در بخش‌های دیگر کتاب نیز، حیرت حکام محلی از امکانات و شرایط محیطی شهرهای اروپایی در سفر به آن مناطق بیان شده‌است که این امر نیز می‌تواند تأیید کننده تغییرات بعدی محیط شهری بجنورد و تبدیل آن به «پاریس کوچولو» باشد. به عبارت دیگر می‌توان گفت: نام پاریس کوچولو می‌تواند تحت تأثیر سفر ایشان به فرنگستان و بازدید از کشورهای اروپایی به ویژه پاریس و الگوبرداری از آن شهر برای ساخت بافت جدید شهری بجنورد، صورت پذیرفته باشد.

با این حال، در تاریخ شفاهی و موجودِ عموم جامعه نیز بحث پاریس کوچولو به وفور و دهان به دهان می‌چرخد. این که در زمان حکومت قاجار چندتن از سفرا و جهانگردان فرانسوی به بجنورد سفر کرده و وقتی با امکانات این شهر از جمله برق و شکل خیابان‌ها مواجه شدند، از این شهر به عنوان «پاریسی کوچک» یاد کردند نیز بسیار بیان می‌شود. چرا که به گفته آن جهانگردان، خیابان‌های این شهر دقیقاً همانند پاریس بوده‌است.

از این‌ها گذشته، برخی دیگر نیز به این نکته اشاره می‌کنند که سیستم خیابان کشی در شهر بجنورد توسط معماران و مهندسین فرانسوی انجام شده و به خاطر شباهت خیابان کشی‌های آن به پاریس به این نام شهرت پیدا کرده‌است. علاوه بر این نیز، عده ای با نگرشی خاص به این موضوع، اشاره به «وضعیت اجتماعی و سبک زندگی عمومی» در شهر بجنورد دارند و این نکته را به عنوان یکی دیگر از دلایل نام گذاری این شهر به «پاریس کوچولو» عنوان نموده‌اند.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جغرافیای شهرستان بجنورد

  • 190,000ریال

برچسب ها: سلیمان صادقی, جغرافیای تاریخی ایران, جغرافیای تاریخی خراسان, جغرافیای خراسان شمالی, جغرافیای بجنورد, بجنورد, جغرافیای تاریخی بجنورد, خراسان, کتاب جغرافیای شهرستان بجنورد