كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
جغرافیای تاریخی و تاریخ مفصل کرمانشاهان ؛ چهار جلدی

جغرافیای تاریخی و تاریخ مفصل کرمانشاهان

نویسنده: محمد علی سلطانی
ناشر: سها
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2560
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب

مصور - نقشه

اوضاع اقلیمی و تاریخی و سیاسی و اجتماعی و اقتصادی - از دوران ماقبل تاریخ تا کودتای ۲۸ مرداد

آنچه در پی می‌آید، بخشی از مقدمه مفصل مرحوم استاد نوایی بر مجموعه تحقیقی و گرانسنگ «جغرافیای تاریخی و تاریخ مفصل کرمانشاهان» اثر استاد محمدعلی سلطانی است.

کتاب حاضر تحقیق ارزنده و تلاش بزرگ و پردامنه‌ای است در مورد شناساندن پیشینه درخشان و شرح تاریخ و جغرافیای منطقه‌ای بسیار مهم از کشور ایران و بیان وضع و حال مردم سرزمین زرخیر و مردپرور آن یعنی کرمانشاهان.سرزمین اهورایی ایران از کناره‌های سیحون تا فرات و از دریای خزر تا دریای فارس برای هر ایرانی پاک‌نژاد، مقدس و گرامی است. من همانقدر که به آذربایجان‌ همیشه سربلند و مردم سختکوش و دلاور آن دلبستگی دارم، به بلوچستان پهناور و زرخیر و مردم منیع‌الطبع و دلیر آن سامان نیز علاقه‌مندم و همچنین به مازندران که زادگاه من است و فارس و دیگر مناطق عشق می‌ورزم؛زیرا همه این سرزمینها جزئی از سرزمین‌ پهناور و مقدس ایران است و قسمتی از پیکر مادر وطن و هرگز در میان اجزای بدن نمی‌توان چشم را بر دهان، یا دست را بر پا ترجیح داد و این چشم و خط و خال و ابرو هر کدام به جای خویش نیکوست و دوست‌داشتنی و هر یک را ویژگی خاص خود، البته همین ویژگیهاست که باعث می‌شود ما درباره منطقه‌ای بیش از دیگر مناطق به سخن پردازیم.

کرمانشاهان منطقه پراهمیتی است که در غربی‌ترین بخش ایران قرار گرفته و سرحد سکونت اقوام ایرانی با غیرایرانی و به عبارت دیگر مرز بین ایران و انیران بوده است و از همین راه بود که فرزندان ایران برای سرکوبی مهاجمان و دشمنان خارجی به جنگ دشمن می‌شتافتند و متقابلاً اقوام بیگانه به سرزمین ایران حمله‌ور می‌شدند.

کرمانشاهان جزوی از کشور ایران است و مردمش که بیشتر از نژاد کرد می‌باشند، تیره‌ای نیرومند از «ایرانشهر» هستند و زبانشان که کردی است، شاخه‌ای از زبان فارسی یعنی زبان ایرانی است.سرزمین ایران قدمتی بسیار دارد. حفریات تپه سیلک گستردگی تمدن ما را در هفت‌هزار سال پیش روشن می‌سازد. کاوشهای باستان‌شناسی در هر استان، از مارلیک گرفته تا حسنلو، از کناره کویر گرفته تا شوش، همه جا از تمدن ایرانی و قدمت فراوان آن در دوران تاریخ بشری حکایت می‌کند و در دنیای امروز کمتر کشوری می‌توان یافت که تمدنی چنین پیشرفته در سپیده‌دم تاریخ داشته باشد و تا امروز همچنان آن خلاقیت بر جای مانده باشد.

فهرست

ایلات و طوایف در دو مجلد
از دوران ماقبل تاریخ تا کودتای ۲۸ مرداد در دو مجلد

جغرافیای تاریخی
صنایع دستی
اخلاق و آداب و رسوم
زبان و گویش
تاریخچه فرهنگ و معارف کرمانشاهان
تاریخچه مطبوعات در کرمانشاه
تاریخچه نمایش
موسیقی
چاپ و کتاب و کتابخانه در کرمانشاه
احوال و آثار نویسندگان و مترجمین و محققین
تاریخچه انجمن‌های ادبی کرمانشاه
احوال و آثار هنرمندان نقاش و وصال و قطاع و صحاف
احوال و آثار خوشنویسان کرمانشاه
بهداشت و درمان
گمرک
ارتباط عمومی و حمل و نقل
تاریخچه شهرداری «بلدیه» کرمانشاه

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جغرافیای تاریخی و تاریخ مفصل کرمانشاهان ؛ چهار جلدی

  • ناشر: سها
  • کد کتاب: 96683 - 49/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد علی سلطانی, جغرافیای ایران, کرمانشاهان, جغرافیای تاریخی ایران, جغرافیای تاریخی کرمانشاه, کرمانشاه, آثار باستانی ایران, تاریخ ایران باستان, تاریه تمدن ایران, کتاب جغرافیای تاریخی و تاریخ مفصل کرمانشاهان