کتاب جشن ها و آداب و معتقدات زمستان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات امیر کبیر

جشن ها و آداب و معتقدات زمستان

نویسنده: ابوالقاسم انجوی شیرازی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 223
اندازه کتاب: وزیری لب برگشته - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب

جلد دوم : استان های آذربایجان و همدان

ابوالقاسم انجوی شیرازی، پژوهشگر فرهنگ عامه است؛ مردی که در سال‌های متمادی فعالیتش به انتشارات فرهنگ مردم جایگاه ویژه‌ای داد و از سال 1352 تا 1357 بیش از چهارده عنوان کتاب از متون فرهنگ مردم را به کمک انتشارات امیرکبیر به چاپ رساند. نصرالله یگانه، محمود ظریفیان، احمد وکیلیان، علی اکبر عبدالرشیدی، علی اکبر جباری (بیدل) و حسن پناهیان از جمله دستیاران وی در تهیه این کتاب‌ها بودند.

سال 1340 بود که انجوی برای ارتقا سطح اطلاعات مردم از فرهنگ مردم و عامه با کمک علي دشتي و محيط طباطبايي به راديو راه يافت و برنامه‌اي درباره فرهنگ مردم را پی‌ریزی کرد. انجوی درابتدای فعالیت خود، اين برنامه را به مدت نیم ساعت در هفته و با نام «احساس و انديشه» اجرا می‌کرد.پس از تغییر زیاد عناوین این برنامه، سرانجام اين برنامه با عنوان«سفينه فرهنگ مردم» نام گرفت و در اواخر سه ساعت تمام به آن اختصاص داده شده بود. اين برنامه تا بهار 1358 ادامه داشت تا سرانجام انجوي بازنشسته شد. انجوی جوان که در جوانی‌اش فعال سیاسی بود مجله‌ای انتقادی و سیاسی با نام «آتشبار» انتشار می‌داد، اما در جریان کودتای سال ۱۳۳۲ دستگیر و به خارک تبعید شد. ثمره آن دوران کتابی با عنوان «تبعیدگاه خارک» شد که شامل خاطرات وی از این دوران است.

«تمثیل و مثل» جزو نخستین کتاب‌های انجوی است که پس از آن «س‍ف‍ی‍ن‍ه غ‍زل» را در سال 1336 از سوی نشر صفیعلی شاه به چاپ رساند. «گل به صنوبر چه کرد؟» شامل قصه های ایرانی و «جشن‌ها و آداب و معتقدات زمستان» را انتشارات امیر‌کبیر و «ریشه‌های تاریخی امثال و حکم» را با همکاری انتشارات سنایی منتشر کرد.سيدابوالقاسم انجوي شيرازي از چهل سالگي به كار گردآوري اسناد و حفظ و نگهداري روايات و ميراث فرهنگي مردم پرداخت. وی مزکزی را بنیان نهاد که محلی برای پژوهش‌های فرهنگ عامه به‌شمار می‌آید. عشق انجوی به فرهنگ مردم تا به جایی رسید که منزل شخصی وی در جمال آباد نیاوران پس از مرگش به موزه فرهنگ مردم تبدیل شده است.

جشن سده (جشن آتش) بعد از جشن نوروز و جشن مهرگان مهمترین جشن ایرانیان بوده است. این جشن که آن را یادگار اردشیر بابکان دانسته اند، در دهمین روز از بهمن ماه برگزار می شده و با مراسم خاص و بسیار جالبی همراه بوده است. بیرونی می گوید که در این جشن مردم آتش های بزرگی بر پای می کرده اند و به خوردن و آشامیدن و شادی می پرداختند. در مورد پیدایش این جشن هم نظرات مختلفی ابراز شده است. از جمله اینکه گفته اند چون از این روز تا نوروز 50 روز و 50 شب و جمعاً صد شب و روز بوده، آن را به نام سده نامیده اند.

وینک بیامده است به پنجاه روز پیش
جشن سده طلایه ی نوروز و نو بهار

یکی جشن کرد آن شب و باده خَورد
سده نام آن جشن فرخنده کرد

ز هوشنگ ماند این ســـــــده یادگار
بسی باد چون او دگر شهریار

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جشن ها و آداب و معتقدات زمستان

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 94315 - 85/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ابوالقاسم انجوی شیرازی, تاریخ فرهنگی ایران, جشن های ایرانی, فرهنگ توده, جشن های ایران, تاریخ ایران باستان, جشن های زمستان, جشن سده, کتاب جشن ها و آداب و معتقدات زمستان

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html