کتاب جشن نامه هانری کربن فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب مقالات،نقد،زندگینامه انتشارات موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک گیل (دانشگاه تهران)

جشن نامه هانری کربن

نویسنده: سید حسین نصر
ناشر: موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک گیل (دانشگاه تهران)
زبان کتاب: فارسی - فرانسه - انگلیسی
تعداد صفحه: 900
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

به زبان های انگلیسی - فرانسه - فارسی

هانری کوربن فیلسوف، شرق‌شناس، ایران‌شناس و اسلام‌شناس و شیعه‌شناس فرانسوی و استاد دانشگاه سوربن پاریس بوده‌است. او بخشی از عمر خود را در ایران و خاورمیانه زندگی کرد.

وی از شاگردان فیلسوفان بزرگی از جمله ادموند هوسرل، ارنست کاسیرر، امیل بریه، اتین ژیلسون و لویی ماسینیون بوده‌است. همچنین او نخستین مترجم آثار مارتین هایدگر به فرانسوی است. همچنین بر زبان‌های آلمانی، عربی، سانسکریت مسلط بوده‌است.به طوری که در جشن نامه هانری کربن آمده است، وی در سال 1903 در شهر پاریس قدم به عرصه هستی نهاد و ازبدایت صباوت در محیط دینی خود پرورش یافت و پس از گذرانیدن مقدمات تحصیلی در سال 1925 به دریافت‏ لیسانس در فلسفه در دانشگاه سوربن توفیق یافت و در سال 1928 دیبپلم مدرسه تتبعات علیه ‏ی آن دانشگاه را گرفت ‏و در سال 1929 دیپلم مدرسه‏ ی السنه شرقیه ‏ی پاریس را به دست آورد و علاوه بر تسلط کامل بر فلسفه ‏ی غربی و زبان های کلاسیک اروپایی با عربی و فارسی نیز کاملاً آشنا شد و حتی زبان پهلوی را نیز فرا گرفت.و در مکتب استاد بزرگ اتین ژیلسون روش تفسیر افکار فلسفی را مبتنی بر یک متن دقیق که اتفاقاً همان روش حکمای الهی اسلامی است‏ آموخت، و در پدیدارشناسی تبحر یافت.

اما آنچه او را از فلسفه‏ های اروپایی مستغنی ساخت و زبونی و نقص و محدودیت این فلسفه‏ ها را در مقابل حکمت حقیقی که در تمدن اسلامی و به ویژه در ایران طی قرن‏ها از نسل به نسل‏ انتقال یافته بود، نمایان ساخت، ورود کربن به عالم فکری و معنوی اسلام و مخصوصا تشیع بود. در همان دوران ‏دانشجویی به تلمذ در محضر لویی ماسینیون اسلام شناس بزرگ فرانسوی نیز اشتغال ورزید و با هدایت او با تصوف و تشیع و فلسفه اسلامی آشنا شد.

نخستین مقاله ‏ی او که در نشریه ‏ی بررسی‏ های فلسفی در پاریس چاپ شده، درباره ‏ی مردم ‏شناسی فلسفی مبتنی بریکی از آثار فارسی ؛ سهرودی بود و نخستین اثر مستقل به زبان فرانسوی راجع به این حکیم، توسط کربن در 1939 ذیل عنوان ؛ سهروردی مؤسس حکمت اشراق به چاپ رسید. اتفاقی نیست بلکه تمثیلی است از مقامی که شیخ‏ اشراق در حیات فکری کربن در اولین دوران فعالیت او تا آخر عمرش داشته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جشن نامه هانری کربن

  • 1,100,000ریال

برچسب ها: هانری کوربن, سید حسین نصر, فلسفه اسلامی, فلسفه اشراق, فلسفه شیعه, عرفان اسلامی, شیعه, هانری کربن, کتاب جشن نامه هانری کربن