كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
جستار درباره مهر و ناهید

جستار درباره مهر و ناهید

نویسنده: محمد مقدم
ناشر: هیرمند
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 220
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

مهر، کیش بزرگ ایرانی و اسطوره‌ی ناهید روزگاری سراسر جهان را درنوردید. به‌ویژه در اروپا تأثیر شگرفی بر فرهنگ مردم آن سرزمین داشت. دکتر محمد مقدم، پژوهشگر برجسته‌ی زبان باستانی ایران، این بار به پی‌جویی این مفهوم پرداخته و حاصل پژوهش خود را در جستاری دقیق عرضه می‌کند. 

مباحث این کتاب در دو بخش تدوین شده است .در بخش نخست، اطلاعاتی درباره دین مهر فراهم آمده، افزون بر آن چگونگی پیدایش و تجلی آن در باورها، رسوم و آیین‌های مختلف جهان تشریح شده است .در بخش دوم تصاویری از پرستش‌گاه‌ها و آثار هنری مختلف به طبع رسیده که به نوعی متاثر از دین مهر بوده‌اند ...

میترائیسم، که اسرار میترائی نیز نامیده می‌شود، یک آیین رازگرای رومی با محوریت خدای میتراس بود. این آیین از پرستش خدای میترا توسط ایرانیان برگرفته شده بود، گرچه میزان همسانی بین رسوم ایرانی و یونانی-رومی جای ناسازگاری است. بدلیل رده بندی در جایگاه پرستندگان در این آیین، و افزایش دشواری دست یافتن به جایگاه بالاتر در هر بار، این آیین برای کسانی که بدنبال رده بندی و پیشرفت در جایگاه خود بودند و رازدانی را می جستند، گیرایی بیشتری داشت؛ از همین رو، از حدود سده نخست تا سده چهارم میلادی بویژه در میان سربازان و افسران ارتش روم هواداران سرسختی داشت؛ و از آنجا که مسیحیت آیینِ جایگزین شد، برخورد سختگیرانه ای با پایبندان و باورمندان به این آیین که بسیاری از ایشان از سربازان ساده بوده و پنهانی باور خود را نگاه می داشتند، انجام پذیرفت.

پیروان میترائیسم رومی، برای پاگشایی، همچون آیین ایرانی می‌بایست مناسکی مشتمل بر درجاتی هفت‌گانه را طی کنند. این آیین ها در غارها یا معابدی زیرزمینی و غار مانند به نام میترائیوم اجرا می‌شد. میتراس معمولاً به شکل مردی در حال قربانی کردن گاو نر تصویر می‌شد که اشخاص و همچنین حیوانات دیگری او را همراهی می‌کردند. مجموعه این نمادها به نشانه‌های ستاره‌شناسی، مانند اجرام آسمانی و صور فلکی تعبیر شده و «تاروکتونی» (گاوکُشی) نامیده می‌شود.

گرچه در اوایل سده چهارم میلادی و پس از پذیرفتن آیین مسیحیت توسط کنستانتین امپراتور روم، این دین همچون دیگر دینهای پاگان محو شد، اما تأثیری به‌سزا بر ادیانی چون مسیحیت بر جای گذاشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جستار درباره مهر و ناهید

  • ناشر: هیرمند
  • کد کتاب: 109094 - 68/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد مقدم, ادبیات قدیم ایران, ادیان ایرانی, تاریخ ادیان ایرانی, مهرپرستی, دین مهر, میترائیسم, کتاب جستار درباره مهر و ناهید