کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
جستاری فلسفی در ماهیت اینترنت

جستاری فلسفی در ماهیت اینترنت

نویسنده: گوردن گرام
مترجم: محمدرضا امین ناصری
ناشر: کویر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 232
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

در این روز و روزگار، یعنی در روزگار کشفیات فناورانه بزرگ، ریزتراشه ها و شتاب دهنده های ذره ای، دنیای اینترنت و تلویزیون دیجیتالی، فلسفه چه اطلاعاتی می تواند در اختیار ما بگذارد؟ ما می خواهیم به عنوان معاصران اینترنت، ایدز و کارت های اعتباری راهی برای درک و لذت بردن بیشتر از زندگی پیدا کنیم. آیا فلسفه می تواند به ما کمکی کند؟

حوزه نفوذ و سرعت رشد و توسعه اینترنت چنان است که در همین مدت کوتاه برآمد آن در اطراف و اکناف عالم گسترانیده شده و تقریبا جزو لاینفک زندگی بشری شده است. تا جایی که به نظر بسیاری از خبرگان، زیست بدون آن اگر نه غیر ممکن، لااقل مختل می گردد...از این رو فیلسوفی مانند گوردن گرام (نویسنده کتاب حاضر) ، اینترنت را در شمار تکنولوژی های دگرگون ساز(transformative) می داند که قادر است همانند بعضی از تکنولوژی های آغاز انقلاب صنعتی، دنیای با چهرهای کاملا متفاوت از آنچه بوده است ، پدید آورد.

در فصل اول، لادهای جدید در مقابل شیفتگان تکنولوژی، موضع شیفتگان تکنولوژی و مخالفان آن بررسی می شود. فصل دوم، اساسا نوین و صرفا نوظهور، به این مسئله می پردازد که پدیده اینترنت تا چه حد جدید و دگرگون ساز است. نویسنده در فصل سوم، معامله به سبک فاست، رابطه بین وسیله و هدف را در زمینه اینترنت بررسی می کند. پرسش او این است که آیا اینترنت صرفا یک ابزار بوده و نسبت به هر هدف و غایتی خنثی و بی طرف است یا خیر؟ آیا اینترنت فقط خادم خواسته های ما است یا اینکه اساسا چنین چیزی امکان پذیر نیست؟ و در کل این پرسش نیز مطرح می گردد که دگرگونی ناشی از اینترنت باعث بهبود زندگی انسان ها می شود یا به تخریب آن منجر خواهد شد؟

موضوع فصل چهارم، اینترنت به عنوان دموکراسی، لوازم و کارکردهای سیاسی اینترنت است. به ویژه اینکه آیا اینترنت در عصر سیاست های دموکراتیک به دموکراسی کمک می کند یا خیر؟ اینترنت به عنوان هرج و مرج عنوان فصل پنجم است. در این فصل این مسئله مورد تأمل قرار می گیرد که اینترنت تا چه اندازه می تواند باعث ایجاد آنارشی و هرج و مرج در زمینه های سیاسی، اجتماعی، معرفت شناختی و اخلاقی شود؟ نویسنده در فصل بعدی، نظارت بر اینترنت، ابعاد اخلاقی اینترنت را مطرح می کند و اینکه آیا می توان و باید هنجارهای اخلاقی را در اینترنت ملاک قرار داد یا خیر؟ موضوع مهم و شایعی همچون پورنوگرافی در این فصل به طور مفصل بررسی می شود.

گراهام از پدیده شایع و نوظهور شبکه های اجتماعی نیز غافل نمانده و در فصل هفتم، جوامع جدید، به خوبی آن را مورد کاوش قرار داده است. آخرین فصل کتاب واقعیت مجازی است. از نگاه شیفتگان تکنولوژی اینترنت دنیایی است سرشار از غنای غیرقابل تصور و از دیدگاه مخالفان تکنولوژی آخرین پناهگاه برای توهم و خیال پردازی. به همین دلیل لازم است که واقعیت مجازی اینترنت در ارتباط با واقعیت عینی مورد تجزیه و تحلیل واقع شود. کتاب با یک نتیجه گیری قابل تأمل به پایان می رسد.

اینترنت پدیده ای بسیار حساس و پیچیده است و به خاطر امکانات و پتانسیل های بسیار بالایی که دارد می تواند بسیار مخرب و آسیب زا باشد. تنها چیزی که می تواند آن را مهار و مدیریت کند آگاهی و درک و فهم عمیق آن است. اساسا هر چیزی با معرفت خوب و مفید است و بدون معرفت هر چیزی بد و مضر واقع می شود. اینترنت هم از این قاعده مستثنا نیست. در پرتو چنین دیدگاهی مطالعه چنین کتاب هایی بیش از پیش اهمیت می یابد و ضرورت پیدا می کند. البته چون نویسنده خود یک فیلسوف است برای خود فلسفه نیز ارزش ذاتی قائل است و لذا در این اثر خود می خواهد از فلسفه و فلسفه ورزی نیز دفاع کند. او برای این منظور از سقراط الهام می گیرد زیرا از دیدگاه او بحث فلسفی به سبک سقراطی علی رغم اینکه قدیمی به نظر می رسد اما همچنان بهترین روش برای بررسی فلسفی اینترنت است.

گراهام می خواهد نشان دهد که فلسفه نه تنها در گذشته بلکه در عصر حاضر نیز جذابیت های خود را همچنان داراست. به همین دلیل این کتاب می تواند مصداق خوبی برای کاربرد فلسفه نیز باشد. نکته آخر آن که علی رغم اینکه سال ها است که بحث از فلسفه تکنولوژی درکشور ما مورد توجه قرار گرفته است اما منابع فلسفی کمی در این زمینه وجود دارد. این کتاب از معدود منابع واقعا جدی و مفید است که در موضوع فلسفه اینترنت به زبان فارسی در دسترس است. به اضافه اینکه این اثر از این مزیت نیز برخوردار است که هیچ اطلاعات و دانش تخصصی در زمینه فلسفه را پیش فرض نمی گیرد و به همین دلیل عموم خوانندگان می توانند به راحتی از آن بهره مند شوند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جستاری فلسفی در ماهیت اینترنت

  • ناشر: کویر
  • کد کتاب: 108655 - 48/1
  • موجودی: در انبار
  • 190,000ریال
  • 159,000ریال

برچسب ها: گوردن گرام, محمدرضا امین ناصری, اینترنت, جامعه شناسی علم, فن آوری, علمی, روانشناسی اجتماعی, تکنولوژی, کتاب جستاری فلسفی در ماهیت اینترنت