کتاب جزیه دراسلام فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات فرانکلین

جزیه دراسلام

نويسنده: دانیل سی . دنت
مترجم: محمدعلی موحد
ناشر : فرانکلین
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 240
اندازه كتاب: وزیری - سال انتشار: 1344 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ روکش کتاب کمی پارگی دارد

 

مروری بر کتاب

ما در يك تقسيم بندى ابتدايى مى‏ توان كافران را از لحاظ برخورد حكومت اسلامى با آنان به دو دسته تقسيم كرد: مشرك و اهل كتاب.مشركان كسانى هستند كه به يكى از اديان آسمانى عقيده ندارند و به جاى خدا بتها و يا موجودات ديگر را پرستش مى ‏كنند و در آغاز ظهور اسلام، پيامبر اسلام با مشركانى روبرو بود كه بت مى ‏پرستيدند.

در مقابل اينها اهل كتاب قرار دارند كه به يك دين آسمانى عقيده دارند اگر چه در دين خود دچار انحراف هم شده و عقيده شرك‏ آلودى هم داشته باشند، مانند يهود و نصارى و مجوس و به قول بعضى‏ ها صابئين نيز از آنها هستند.

برخورد حكومت اسلامى با اين دو گروه از كافران متفاوت است؛ اسلام با شرك سر سازگارى ندارد و در حكومت خود وجود مشرك را تحمل نمى‏كند و حكم اين است كه با آنان جنگ شود يا اسلام را بپذيرند و يا كشته شوند و يا از سرزمين هاى اسلامى بيرون روند؛ اما درباره اهل كتاب حكم ديگرى وجود دارد. اهل كتاب مى توانند در كنار مسلمانان زندگى كنند مشروط بر اينكه شرائط ذمه را داشته باشند. آنها اگر آن شرائط خاص را داشته باشند، بر عهده و ذمه مسلمانان است كه از جان و مال و ناموس آنها حمايت كنند و به آنها كافر ذمی گفته مى ‏شود.

يكى از شرائط مهم ذمه كه بايد اهل كتاب به آن ملتزم شوند، دادن «جزيه» است و آن مقدار مالى است كه يا به صورت سرانه يا به صورت ماليات بر زمين مى ‏پردازند و در مقابل آن در امان هستند و اين مشابه زكات و ساير حقوق مالى است كه حكومت اسلامى از مسلمانان وصول مى ‏كند.

حكم اخذ جزيه از اهل كتاب بر اساس آيه ‏اى از قرآن است كه مى‏ فرمايد:

قاتلوا الذين لايؤمنون بالله و لاباليوم الاخر و لايحرمون ماحرم الله و رسوله و لا يدينون دين الحق من الذين اوتوا الكتاب حتى يعطوا الجزية عن يد وهم صاغرون (توبه/29)

با كسانى كه به خدا و روز قيامت عقيده ندارند و آنچه را كه خدا و پيامبر او حرام كرده ‏اند حرام نمى ‏شمارند و به دين حق گرايش نمى‏ يابند از كسانى كه به آنها كتاب داده شده، بجنگيد تا وقتى كه به دست خود جزيه بدهند در حالى كه خوار و حقير هستند

.دولت‌ اسلامی‌ در گرفتن‌ جزیه‌ از ذمیان‌ ساکن‌ در نواحی‌ مرزی‌ (ثغور) همواره‌ با تسامح ‌ عمل‌ می‌کرد. برای‌ نمونه‌، در فتح‌ منطقه ارمینیه ‌، طبق‌ عهدنامه صلح‌، بر هر خانه‌ یک‌ دینار جزیه‌ مقرر گردید که‌ کمتر از مقدار معمول‌ بود. موقعیت‌ سوق‌الجیشی‌ ارمینیه‌ ــ که‌ از سویی‌ بر ثغور شام‌ و جزیره‌ مشرف‌ بود و از سوی‌ دیگر دیوار حایلی‌ میان‌ نواحی‌ مسلمان‌نشین‌ و کشور خزرها و روم‌ شرقی‌ بود عمده‌ترین‌ علتِ این‌ تسامح‌ بود.در مواردی‌ هم‌ که‌ بیم‌ شورش‌ یا پیوستن‌ این‌ گروههای‌ مرزنشین‌ به‌ دشمن‌ وجود داشت‌، از ایشان‌ جزیه‌ گرفته‌ نمی‌شد؛ چنانکه‌ در باره جراجمه ساکن‌ کوهستان‌ لُکام‌ در ثغر شام‌ این‌ کار صورت‌ گرفت‌. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جزیه دراسلام

  • ناشر: فرانکلین
  • کد کتاب: 87535 - 53/2
  • موجودی: در انبار
  • 600,000ریال

برچسب ها: دانیل سی . دنت, محمد علی موحد, حکومت اسلامی, جامعه شناسی اسلامی, فرهنگ اسلامی, مالیات اسلامی, تاریخ اسلام, اسلام, جزیه, کتاب های نایاب, کتاب جزیه در اسلام

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html