كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
جایی که خدا و علم پزشکی همدیگر را ملاقات می کنند

جایی که خدا و علم پزشکی همدیگر را ملاقات می کنند

نویسنده:  نیل والش ,بریت کوپر
مترجم:  فرحناز امتیازی
ناشر: فرهنگ و هنر صادق
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 224
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

متن کتاب حاضر رونویسی ‏ای از گفت ‏وگوی تلفنی نیل دونالد والش، استاد معنویت و خانم دکتر بریت کوپر، پزشکی بنام، است که چندین ماه به ‏طول می انجامد. در طول این مدت، آنها نقاط ارتباط میان خدا و علم پزشکیِ مدرن را بررسی کردند؛ «جایی که ”خدا“ و علم پزشکی همدیگر را ملاقات می‏کنند»، که عنوان این کتاب را به ارمغان می آورد:

آیا در حقیقت، معجزات پزشکی رخ می‏دهند و دلایل معنوی برای به ‏وقوع ‏‏پیوستنِ آن‏ها وجود دارد؟ آیا در ذهن جویندگان ازوتریک (معنویت و باطن‏گرایی) جایی برای اُتانازی(مرگ آرام و خودخواسته) وجود دارد؟ آیا دانشجویان پزشکی که در عمل جراحی قلب باز یا در کالبد شکافی جسد حضور دارند، مطلبی دربارۀ روح و روان تدریس می‏ کنند؟ آیا رابطه‏ ای میان معنویت و جسم، جاییکه آن دو به یکی تبدیل می‏شوند، وجود دارد؟

بگذارید تا دقیق‏تر آن را بررسی کنیم:
آیا در نظام نوین پزشکی غرب، جایی برای «خدا» وجود دارد؟ آیا باید در مطالعات پزشکی به اصول متافیزیک و معنویت نیز پرداخته شود؟ آیا منطقی است که زنده ‏نگاه‏ داشتن بیماران باید برای پزشکان اولویت داشته باشد؟ پاسخ تمامی این پرسش‏ ها بله است.

این پرسش هایی است که دو محقق،مطرح می کنند و قاعده های منابع پزشکی را تحت تأثیر قرار می دهند و به چالش می کشانند. آنها این موضوعات خاص را با نگاه دقیق تری به عبارت دیگر «از مَنظر معنویت نوین» بررسی می کنند. آن دو، معتقدند که دیگر زمان آن رسیده است که علم پزشکی تصدیق کند که انسان بیش از یک جسم فیزیکی است و شفابخشی در صورتی ممکن است که ذهن و روح نیز در نظر گرفته شود.

آنان پیش از پرداختن به موضوعات خاص پزشکی، نخست چهار قاعدۀ اساسی زندگی را بررسی کرده‏ اند که پایه و اساس این کتاب به‏ شمار می‏آید:

 

من کیستم؟
من کجا هستم؟
من اینجا چه کار می‏کنم؟
چرا من اینجا، که اکنون حضور دارم هستم.

 

اما بر اساس مشاهدات والش، ۹۸ درصد از جمعیت دنیا با این پرسش‏ها مواجه نشده ‏اند. اکثر آن‏ها زندگی را از بدو تولد تا مرگ، بدون اینکه این نظریه را داشته باشند و ذهن خود را با چنین پرسش ‏هایی مشغول کنند، سپری می‏ کنند. آن دو محقق می پرسند: چگونه آن نوع از موجودات زنده، که از هوشمندترین ‏ها درجه‏ بندی شده ‏اند؛ قادر به پرواز به سوی کرۀ ماه هستند؛ اسرار کهکشانِ پهناور را آشکار می ‏کنند؛ رمزهای ژنتیک را می‏ شکافند؛ درمان‏ های فوق‏ العادۀ پزشکی را توسعه می ‏دهند؛ توانایی رسیدن به ساده ‏ترین قاعده‏ های زندگی را، از جمله شادکامی، عشق، تغذیه و مسکن، ندارند و خود را به چنین شرایط ظاهراً بسیار ناخوشایندی می‏رسانند؟

بله، به‌نظر می‏رسد که برای ما، موجودات به‏ اصطلاح «هوشمند»، دسترسی به ساده‏ ترین آرزوها دشوار است. واقعاً، چطور چنین چیزی ممکن است که ۷٫۳ میلیارد انسان روی کرۀ زمین (تو و من و بقیه) بگویند که همگی یک چیز را می ‏خواهند؛ اما به ‏استثنای عدۀ معدودی، مابقی توانایی رسیدن به آن مقصود را ندارند؟

«آیا امکان دارد که در رابطه با ”خدا“ و زندگی و نیز با خودمان و وجودمان چیزی وجود داشته باشد که ما آن را هنوز کاملاً نمی‏ فهمیم و همچنین اگر آن را درک کنیم، همه چیز تغییر خواهد کرد»؟

در این کتاب، از نام «خدا» استفاده شده است که از نظر درک آن دو محقق، مترادف با نیروی زندگی، انرژی زندگی، منشأ جهان، و به بیان ساده، خودِ زندگی است.

نویسندهٔ کتاب، استاد معنویت والش، در این باور است که:

«هنگامی که درک کنیم که انرژی خالص هستیم، همین در واقع، هستی و جوهر زندگی است؛ اینکه ما نه ‏تنها از این انرژی حاصل شده ‏ایم، بلکه این انرژی از طریق ما در بیرون، در تمام دنیا، به تصویر کشیده می‏شود... و هنگامی که درک کنیم که تمام انرژی‏ها متقابلاً بر یکدیگر تأثیر می‏گذارند... سپس، درک خواهیم کرد که حتی طرزِ تفکر ما دربارۀ چیزی، بر چگونگی وجود آن چیز، که هست و خواهد بود، تأثیر دارد یا همان‏طوری که فیزیک‏دانان مطرح می‏کنند: بیننده بر آنچه مشاهده می ‏کند، تأثیر می‏گذارد. این صرفاً علمِ فیزیک است. علمِ طبیعی است.وقتی که ما این مطلب را از این دیدگاه بنگریم، می‏توانیم موقعیت های پُرتَنش را در زندگی به طور قابل ملاحظه‏ ای تغییر دهیم؛ زیرا ما آن‏ها را دیگر، اضطراب نمی ‏بینیم، بلکه فرصتی برای کشف و لذت و خشنودی از معجزۀ هویت حقیقی خود خواهیم دید.»

ما انسانها همیشه به دنبال جواب سؤالات بزرگ زندگی بوده ایم؛ از کجا آمده ایم و به کجا می رویم؟

اینها سؤالات معنوی یا فلسفی هستند که با زندگی روزمرهٔ ما، خوابیدن، بیدار شدن، غذا خوردن، کار کردن و ... ارتباط کمی دارند. شاید فقط در بعضی مواقع، در لحظاتی آرام و یا زمانی که در طبیعت قدم می زنیم، ناگهان با چنین افکار و حسی نسبتأ معنوی ارتباط برقرار کنیم که البته لحظاتی بسیار لذت بخشی هستند. قطعأ، شما هم نیز مانند من گاهی حس می کنید که؛ به نوعی، چیزی بیشتر و بزرگتر از شما و من، در اطراف ما وجود دارند که با جهان ما در هم آمیخته اند و قابل توضیح نیز نیستند. چیزهایی که زندگی ما را تحت تأثیر قرار می دهد، بعضی اوقات زندگی را سخت تر و گاه آسان تر می کند.

بیشتر ما جنبه های معنوی داریم که اغلب پنهان است. بی گمان معنویت در وجود تک تک ما ساخته شده است و احتمالا نیاز اساسیِ بشریت است.قطعأ، بعد از این آموزه های شگفت آور و شفاف، زندگی را با چشم دیگر خواهید دید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جایی که خدا و علم پزشکی همدیگر را ملاقات می کنند

  • 450,000ریال

برچسب ها: نیل والش, بریت کوپر, فرحناز امتیازی, فلسفه علم, علم و الهیات, الهیات, علم, کتاب جایی که خدا و علم پزشکی همدیگر را ملاقات می کنند