كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
جاودان خرد ؛ نشریه انجمن شاهنشاهی فلسفه

جاودان خرد

نویسنده: گروه نویسندگان
زیر نظر: سیدحسین نصر
ناشر: انجمن شاهنشاهی فلسفه
زبان کتاب: فارسی - فرانسه
تعداد صفحه: 250
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو 

 

مروری بر کتاب 

 نشریه انجمن شاهنشاهی فلسفه - سال سوم ؛ شماره 1 بهار 1356

جاویدان خرد نام مجلاتی است که توسط انجمن شاهنشاهی حکمت و فلسفه،که بعد از انقلاب لفظ شاهنشاهیش افتاد! منتشر می شد.و فیلسوفان و حکیمان نام آوری در از داخل و خارج ایران در این مجله مقالات خود را بچاپ می رساندند.خِرَدِ جاویدان یا حِکمَتِ خالِده اصطلاحی در عرفان و فلسفه است که نخستین بار در غرب، آن را اگوستینوس استویکوس در سال ۱۵۴۰ به کار برد و آن را لایب‌نیتس در نامه‌ای که در سال ۱۷۱۵ نوشت بر سر زبان‌ها انداخت.در آن نامه، لایب‌نیتس نوشت که وقتی سخن از دریابی حقیقت در نوشته‌های فیلسوفان یونان باستان و تفکیک نور از ظلمت می‌آورده، به خرد جاویدان علاقه‌مند بوده‌است. اما مدت‌ها واقعیت خرد جاویدان تحت‌الشعاع جریان رایج‌تر فلسفه غیردینی غرب که مبتنی بر نظریه تکامل تدریجی تفکر بشری و نزدیکی به حقیقت است، قرارگرفت.

فقط در طی این قرن است که به برکت کشف مجدد سنت در غرب و شواهد حضور یک آموزه مابعدالطبیعی جاویدان و جهانی در بطن سنت‌های معتبر مفهوم کلیدی خرد جاویدان بار دیگر مطرح شد.خرد جاویدان، همان سنت مقدس در دین هندو و حکمت لدنیه در اسلام است. در واقع خرد جاویدان، غیر از معنایی که فیلسوفان اروپایی پس از قرون وسطا از آن می‌فهمیده‌اند، در نوشته‌های رنه گنون، آننده کوماراسوامی، فریتیوف شوئون، تیتوس بورکهارت، مارتین لینگز، ویلیام استودارت و سید حسین نصر معنای اصیل خود را یافته‌است.

این انجمن که به حکمت سید حسین نصر،اندیشمند پرآوازه ی ایرانی که روابط نزدیکی با فرح پهلوی داشت،تاسیس شد،و پس از انقلاب که نصر از ایران رفت بدست شاگرد او غلامرضا اعوانی رسید،ولی باز در چند سال اخیر،طبق فشاری که از طریق حکومت وارد شد،ساختار انجمن عوض گردیده و عبدالحسین خسروپناه که یک روحانی است بر مسند ریاست این انجمن نشست،که البته او نیز در عرصه ی فلسفه و حکمت نام شناخته شده ای است منتهای مراتب جمیع استادان با سابقه ی انجمن مانند داوری اردکانی،ابراهیمی دینانی،محقق داماد،نصرالله پورجوادی و ... با عزل اعوانی از تدریس در آنجا اجتناب کردند.

مقالاتی که به دو زبان در این کتاب جمع آوری شده است عبارتند از:
فرهنگ و توسعه - اعوانی
در بیان حقیقت عقل - رفیعی قزوینی
نظری به اصول و فلسفه هنر اسلامی - تیتوس بورکهارت
اصول الخمسه وحید قزوینی - محمدتقی دانش پژوه
وصیت نامه سهروردی
شجره ی الهیه - عبدالله نورانی
یادنامه حکیم ارباب اصفهانی - جلال همایی
سرّ حجاب - فریتهوف شوآن
ضمیر شاعرانه و اساطیری در مذاهب شامانی و تائوئی - توشیهیکو ایزوتسو
فرهنگ ایران و جهان امروز - احسان نراقی.
حق تکثیر: چاپ مربوط به پیش از انقلاب است.در سایت پژوهشگاه برای دانلود رایگان گذاشته شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جاودان خرد ؛ نشریه انجمن شاهنشاهی فلسفه

  • 0ریال

برچسب ها: سیدحسین نصر, مقالات فلسفی, فلسفه اجتماعی, جامعه شناسی فلسفی, فلسفه اسلامی, فلسفه غرب, کتاب جاودان خرد ؛ نشریه انجمن شاهنشاهی فلسفه