دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

جاودانگی ؛ متن کامل

جاودانگی

نویسنده: میلان کوندرا
مترجم: حشمت الله کامرانی
ناشر: فاخته
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 454
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد  نو ؛ عطف کتاب چسب خوردگی دارد


مروری بر کتاب

یک انسان دوست دارد جاودان بماند. و گاهی وارد نوعی جاودانگی می شویم که می توان آن را مسخره نامید تیکو براهه منجم دانمارکی 1546-1601 م . بود و منجم بزرگی هم بوده اما آنچه از او بخاطر داریم این است که در جریان یک مهمانی شام در دربار امپراطور خجالت کشید که به مستراح برود و در نتیجه مثانه اش ترکید و همچون شهید شرم و شاش به جمع جاودانان مسخره پیوست.

اگنس از پدرش پرسید :
آیا تا بحال دعا خوانده است ؟
پدرش گفت : مثل این است که وقتی لامپ روشن می شود برای ادیسون دعا کنیم.

یک مثل میگویند «عشق واقعی همیشه حق دارد حتی وقتی که به خطا رود» اما لوتر (پروتستانیسم) می گوید: عشق واقعی اغلب به خطا می رود و در جای دیگرمی گوید : عشق مقدم بر همه چیز است حتی بر قربانی ، حتی بر نماز، پس نتیجه می گیریم عشق عالیترین فضیلت است ، او ما را به لاهوت می برد، و مارا از هر گناهی مبری می کند، ازهر سرزنش دور می سازد.

برای نمونه: قاتل که با خونسردی اعتراف می کند و دلیلی نداشته باشد؛ به اشد مجازات می رسد اما همان قاتل به خاطر توهینی که به او شده قتل مرتکب شود تخفیف مجازات خواهد داشت و اگر همان قاتل از روی حسد یا عشق قتل کند هیأت منصفه با او همدردی می کند.
بدون گوهر جنون زندگی ارزش زیستن ندارد.

اگر تو یک «مرد» هستی پس باید قاطعانه از کلمه «ممنوع» استفاده کنی . اما آنان که کلمه ممنوع را از زندگی خود حذف کرده اند و از منطق برای منع از رفتارها استفاده می کنند نه از دستور . اینان " مردان دارای اصول" هستند. و آنان که در مقابل رفتارها هیچ پاسخی نمی دهند. مردان "فاقد اصول " هستند .

رمانی بس خواندنی و جذاب از نویسنده‌ای ژرف‌نگر، و قهار در کشاندن خواننده به راه‌هایی که خود می‌خواهد و به شیوه‌ای که خود می‌پسندد. از معدود رمان‌هایی که با هر بار خواندنش بی‌تردید با تأملاتی جدید درباره‌ی مهم‌ترین مسائل وجودی (درباره‌ی خود، هستی، زندگی، مرگ، خداوند، جاودانگی و ...) و نیز برخی از مسائل جهان معاصر (اقتصاد، فرهنگ، سیاست، جنسیت، هنر، محیط زیست و ...) روبرو خواهیم شد.

اما همه‌ی این مسائل مهم نه در کتابی به اصطلاح جدی و اخم‌آلود، که در قالب یک رمان به ما عرضه شده است؛ رمانی که با حلاوت می‌‌خوانیم و از ترفندهای گوناگونی که نویسنده برای روایت ترفندهای زندگی می‌زند، شگفت زده می‌شویم، احساساتی می‌شویم، غمگین می‌شویم و در همان حال لذت می‌بریم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات