جاه طلبی های امپراتوری ؛ مباحثی در دوران پس از یازده سپتامبر

جاه طلبی های امپراتوری

نویسنده: نوام چامسکی
مترجم : ضیا خسروشاهی

ناشر: درسا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 214
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مباحثی در دوران پس از یازده سپتامبر 

امروز صبح، ۱۲ فوریه ۲۰۰۴، روزنامه نیویورک تایمز از قول محمد البرادعی، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی، مطلبی را به چاپ رسانده بود که، تکثیر سلاحهای هسته ای در جهان رو به افزایش نهاده که بی نهایت خطرناک می باشد و دنیا را ناامن تر ساخته است. درست است، ولی چرا؟

دلایل متعددی وجود دارد، اما یکی از آن علل عبارت است از این مساله که اسراییل به تنهایی صدها سلاح هسته ای، شیمیایی و میکروبی در اختیار دارد که نه تنها به ذات موجب تهدید و خطر است، بلکه سایرین را نیز تشویق می کند تا برای پاسخ به او و دفاع از خویش، به همان مسیر اسراییل کشانده شوند! آیا در این مورد کسی حرفی برای گفتن دارد؟…

این مجموعه گفت‌وگویی است از دیوید بارسامیان با "نوآم چامسکی" درباره‌ی بحران‌های کنونی جهان، جاه‌طلبی‌های امپریالیسم آمریکا، مسائل پشت‌پرده‌ی دولت جرج‌ بوش، نقش تبلیغات در موجه جلوه دادن تجاوزات آمریکا، وضعیت کشورهای تحت سلطه و جهان سوم و نظایر آن که طی آن پرسش‌هایی از این دست را پاسخ می‌دهد: چه چیز موجب می‌شود که شهروندان از یک ناظر منفعل به فردی فعال تبدیل شوند؟، چگونه می‌توان انحطاط اخلاقی را اندازه‌گرفت و یا درباره‌ی آن صحبت کرد؟، آیا سلسله مراتب‌ها را می‌توان شناخت؟

حتی پیش تر از جرج ارول این نکته که حافظه باید واپس زده شود،به خوبی استنباط شده بود.نه تنها حافظه گه حتی آگاهی برآنچه درست در پیش روی ما رخ میدهد،زیرا اگر مردم دریابند آنچه اتفاق می افتد به نام آنان صورت میگیرد،اجازه ی آن را نخواهند داد... در این کتاب چامسکی در معرض پرسش هایی قرار میگیرد که با پاسخ دادن به آن ها دیدگاه خود را نسبت به موقعیت جهان آشکار می سازد.

سوال هایی همچون: چه چیز موجب میشود که شهروندان از یک ناظر منفعل به فردی فعال تبدیل شوند؟ چگونه میتوان انحطاط اخلاقی را اندازه گرفت و یا در مورد آن صحبت کرد؟ آیا سلسله مراتب ها در حال فروپاشی اند؟ چگونه میتوان تبلیغات را شناخت و چه روش هایی برای مقاومت در مقابل آن وجود دارد؟ چرا این همه مسئولیت بر عهده ی طبقه ی تحصیلکرده میگذارید؟ آیا دنیای دیگری ممکن است؟

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جاه طلبی های امپراتوری ؛ مباحثی در دوران پس از یازده سپتامبر

  • ناشر: درسا
  • کد کتاب: 94634 - 4/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: نوام چامسکی, ضیا خسروشاهی, علوم سیاسی, حکومت و سیاست, جامعه شناسی سیاسی, امپریالیسم, آمریکا, مقالات سیاسی, کتاب جاه طلبی های امپراتوری