کیفیت کتاب
 
کتاب جامع الرواه و رافع الاشتباهات ؛ دو جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب اسلام انتشارات بوستان کتاب قم

جامع الرواه و رافع الاشتباهات

نویسنده: محمدبن علی اردبیلی
مترجم: محمدباقر ملکیان
ناشر: بوستان کتاب قم
زبان کتاب: عربی
تعداد صفحه: 1500
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مجموعه دو جلدی حاضر با نام، جامع الرواه و رافع الاشتباهات، درصدد است که راویان حدیث را به ما معرفی می کند و برخی اشتباهاتی که در معرفی راویان صورت گرفته را برطرف نماید که مجموعه به ترتیب حروف الفباء آورده شده و اسماء و القاب و کنیه ها و همچنین اسم پدر هر یک را بیان کرده است و در خاتمه به ده موضوع مهم و اساسی اشاره کرده و توضیح مفصلی داده که مثلاً یکی از آنها در مورد تصحیح سندهای 2 کتاب شریف التهذیب و الاستبصار می باشد.

موسوعه کبیره رجالیه فیه أسماء الرواه و ألقابهم و کناهم و أسماء آبائهم علی ترتیب الألفباء و خاتمه ذات عشر فوائد و فی ثامنها منتخب الکتاب عمدفیه تصحیح أساتید التهذیب و الاستبصار مستلهماً عن المشیخه و الفهرست.جامعُ الرُواه (نام کامل آن : جامعُ الرُواه و اِزاحهِ الاشتباهات عن الطرقِ و الاَسناد ) ، کتابی رجالی به عربی از محمدبن علی اردبیلی ، عالم عصر صفوی .

به جز اشارات کوتاه خود اردبیلی در جامع الرواه ، مطلب چندانی در باره زندگی او در منابع نیامده است . وی در حدود 1058 به دنیا آمد . از استادان خود به جعفربن عبدالله کمره ای اشاره کرده و گفته که تمام علوم متداول را نزد او خوانده است .بنا بر نوشته آقارضی قزوینی بر پشت نسخه ای از جامع الرواه ، اردبیلی در کربلا و در ذیقعده 1101 وفات کرده است .جامع الرواه مهم ترین اثر شناخته شده اردبیلی است . این کتاب از لحاظ شیوه بحث مؤلف و کارآمدی و سودمندی ، در دانش رجال و روند نگارش آثار رجالی ، جایگاهی ویژه دارد. اردبیلی در مقدمه (ج 1، ص 3ـ6)، هدف ، روش و شیوه تدوین کتاب را بیان کرده است .

وی در هنگام فراگرفتن احادیث اهل بیت علیهم السلام ، خود را ملزم به بررسی صحت طریق یا ضعف آن ، معلوم یا مجهول بودن روات و حُسن یا وثاقت آنها کرده ، اما در حین تتبع و مراجعه به منابع بسیار، به لحاظ یادکرد راویان بدون ذکر مشخصات ، و نیز اختلاف نسخه ها دچار حیرت می شده و راهی برای ترجیح حکم به صحت یا ضعف نمی یافته و، همچون بسیاری از فقیهان ، نظر می داده که حدیث ، ضعیف است ، و حال آنکه به واقع چنین نبوده است ؛ وی تأکید کرده که اینگونه روایات در منابع حدیثی فراوان است. اردبیلی برای حل این مشکل ، بعد از تأمل و بررسی شیوه های گوناگون ، به این نتیجه رسیده که از طریق تأمل در راوی و مرویٌعنه می توان ابهام موجود در نام راویان را زدود و چه بسا به هویت واقعی راویان پی برد.

اردبیلی پس از اشاره به این شیوه ، توضیح داده است که هیچ یک از عالمان رجالی چنین شیوه ای نداشته و تنها گاه به اشاراتی کوتاه در باره راویانِ یک فرد بسنده کرده اند؛ اما او نام تمام راویان را گرد آورده است .وی عناوین کتابها و شیوه خود را در جمع و تدوین ذکر کرده است . با توجه به آنچه در این مقدمه آمده ، باید این کتاب را روشنگری در باب مشترکات و اولین اثر مکتوب در این زمینه دانست .

جامع الرواه را همچنین می توان ذیلی بر تلخیص المقال فی تحقیق احوال الرجال (رجال وسیط ) میرزامحمد استرآبادی دانست . به گفته آیت الله بروجردی نیز جامع الرواه ذیلی بر تلخیص المقال استرآبادی است و اردبیلی دیباچه آن را تلخیص کرده و آنگاه تراجم رجال را، بر اساس ترتیب تلخیص المقال و با عین عبارات آن ، گزارش نموده و اگر در نقد الرجال یا کتب اربعه مطالب مفید دیگری یافته ، بر آن افزوده است .

اردبیلی نام راویان را به صورت کامل ، افزون بر نامهایی که در منابع رجالی شیعه ذکر شده و نامهایی که در منابع رجالی نبوده و در کتب چهارگانه حدیثی شیعه آمده ، آورده است .از ویژگیهای مهم کتاب اردبیلی روشن کردن طبقه روات است . او در مقابل نام هر یک از اصحاب امامان ، رمز نام آن امام را، بر اساس رمزهای ابواب رجال شیخ طوسی ، یاد کرده است .

همچنین کوشیده است تا پس از ذکر نام راوی و دادن آگاهیهای لازم در باره او، نام کسانی را که از آن راوی روایت کرده اند، ذکر کند و برای این کار روایات هر راوی را از کتابهای چهارگانه حدیثی شیعه ، الفهرست شیخ طوسی ، الفهرست شیخ منتجب الدین ، مشیَخه کتاب من لایحضره الفقیه ابن بابویه و مشیخه تهذیب الاحکام شیخ طوسی استخراج کرده و به ترتیب ، با نشانه های خاص ، به آنها ارجاع داده است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جامع الرواه و رافع الاشتباهات ؛ دو جلدی

  • 0ریال

برچسب ها: محمدبن علی اردبیلی, محمدباقر ملکیان, فقه شیعه, حدیث, شیعه, اسلام, کتاب جامع الرواه و رافع الاشتباهات ؛ دو جلدی