دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

جامع التواریخ ، قسمت اسماعیلیان و فاطمیان و نزاریان و ...

جامع التواریخ ، قسمت اسماعیلیان و فاطمیان و نزاریان و ...
-15 %
جامع التواریخ ، قسمت اسماعیلیان و فاطمیان و نزاریان و ...
  • موجودی: موجود
  • مدل: 157627 - 15/1
  • وزن: 0.30kg
550,000 ریال
650,000 ریال

جامع التواریخ

نویسنده: رشیدالدین فضل الله همدانی
تصحیح : محمد تقی دانش پژوه , محمد مدرسی زنجانی

ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 216
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

جامع التواریخ یا تاریخ رشیدی از آثار ارزشمند و کهن تاریخی به زبان فارسی دربارهٔ تاریخ، اسطوره‌ها، باورها و فرهنگ قبایل ترک و مغول و همچنین تاریخ پیامبران از آدم تا محمد پیامبر اسلام، تاریخ ایران تا پایان دوره ساسانیان و سایر اقوام است که توسط رشیدالدین فضل‌الله همدانی سیاستمدار و تاریخ‌نگار ایرانی در اواخر سده هفتم خورشیدی/اوایل سده ۸ قمری و سده ۱۴ م. نگاشته شده است.

...چون حسن به دست حسن ناماور به قتل آمد، پسر او نورالدین که به زعم ایشان نص امامت بر او کرده بود، نوزده ساله بود که به جای پدر بنشست. و او حسن بن ناماور را، با تمامت اقربای او، از مرد و زن و کودک که بقایای قبیله آل بویه بودند، در آن دیار به عقوبتِ مثله بکشت و اصل و نسل بویه منقطع گردانید. و این محمد در اظهار آن دعوتِ قیامت از پدر عالی‌تر بود و در اظهار امامت مصرتر؛ و دعوی حکمت و علم فلسفه کردی.

به عبارتی نورالدین نامی فرزند حسن که پدرش را حسنی دیگر کشته بود. به قصاص خون پدر نسل طایفه‌ای را از بساط زمین برچید. و خود بر جایگاه امامت پدر به عنوان امام اسماعیلیه نشست.اما همین نورالدین که این اندازه قدرشناس خون پدر بود متاسفانه پسری ناخلف نصیبش شد.

برجمله، این نورالدین در مملکت ۴۶ سال مدت مهلت یافت. و ملاحده به روزگار او خون‌های بسیار کردند و فتن‌ها برانگیختند و راه‌ها زدند و مال‌ها بردند و بر الحاد مصر بودند و بر قاعده خود مستمر. و او را پسران بودند، مِهین همه جلال‌الدین حسن بود، که پدرش به ایام کودکی نص قائم‌مقامی بر او کرده بود. و چون بزرگ شد و اثر عقل در وی پدید آمد، بر طریقه آبا و اجداد انکار و اعتراض می‌داشته و میان ایشان عنادگونه‌ای متولد شده و هر دو از یکدیگر خایف و متحرز می‌بوده‌اند؛ و در روزهای بار و مجامع که جلال‌الدین حسن در بارگاه حاضر می‌شده، پدر از او حذر می‌کرده و اندیشه می‌داشته و در زیر لباس زره می‌پوشیده و مقربان و ملحدانی که اهل اعتقاد او بودند او را نگاه می‌داشته‌اند. نوری نهایتاً در دهم ربیع‌الاول سال ۶٧۰ هجری مرد. به روایت بعضی، مسموم بوده....


فهرست

تاریخ اسماعیلیان 
فاطمیان 
نزاریان 
داعیان 
رفیقان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات