دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

جامع الاسرار و منبع الانوار ؛ گنجینه نوشته های ایران

جامع الاسرار و منبع الانوار ؛ گنجینه نوشته های ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد

گنجینه نوشته های ایران

نویسنده: سیدحیدر عاملی
مترجم: جواد هاشمی علیا
ناشر: قادر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 480
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

جامع الاسرار و منبع الانوار

بهاء الدین سید حیدر بن علی بن حیدر معروف به شیخ حیدر آملی یا میر حیدر آملی یا سید حیدر آملی (زاده:۷۲۰هجری آمل) عارف و صوفی و مفسر شیعه دوازده امامی قرن هشتم است. وی از نوادگان علویان مازندران است که تبارش به علی بن حسین، امام زین العابدین -امام چهارم شیعیان- می‌رسد...

کتاب حاضر، از متون قدیم عرفانی است که در قرن هشتم به قلم «سیدحیدر آملی» و به زبان عربی نوشته شده است. موضوع کتاب، فلسفه اسلامی و هستی‌شناسی است. مطالب در سه اصل تدوین شده و هر اصل شامل چند قاعده است. «در توحید و اقسام آن»، «در استشهاد به کلام خدا، انبیا و اولیا در حقیقت توحید» و «در باب توابع و لواحق اسرار شرایع الهی»، سه اصل مطرح شده در این نوشتار است.

زبان اثر روان، ادیبانه و آمیخته با اصطلاحات فلسفی و همراه با روایات عربی است. هدف از نگارش این اثر، انتقال بخشی از دانش حکمت عرفان اسلامی و دستاوردهای ارزشمند تفکر اسلامی است و ویژگی شاخص این اهمیت متن اثر از نظر علمی و تاریخی است.

مؤلف در مقدمه جامع الاسرار انگیزه تألیف کتاب را درخواست جماعتی از برادران صالح و سالک ذکر کرده است مبنی بر این‌که وی کتاب جامعی مشتمل بر اسرار انبیا و اولیا و به ویژه اسرار توحید و اقسام و توابع و لوازم آن بنویسد و از حقایق، دقایق، نکته‌ها و رموز توحید پرده بردارد و بر اساس قاعده موحدان و محققانِ اهل اللّه و صوفیان و موافق با اصول و قواعد مذهب شیعه دوازده امامی ، اصول و فروع و شعب و شبهات و شکوک و مغالطه‌های آن اسرار را بررسی کند، به نحوی که تنازع صوفیه و شیعه از میان برخیزد و در رفع اختلاف آنان، به کتاب دیگری احتیاج نباشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات