منو
سبد خرید

جامعه مدنی و دموکراسی در خاورمیانه

جامعه مدنی و دموکراسی در خاورمیانه
درحال حاضر موجود نمی باشد
جامعه مدنی و دموکراسی در خاورمیانه
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 112247 - 47/2
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 45
0 ریال

جامعه مدنی و دموکراسی در خاورمیانه

نویسنده: جان.ال اسپوزیتو - مهران کامروا - جان واتربوری
مترجم : محمدتقی دلفروز

ناشر: فرهنگ جاوید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کتاب حاضر، مجموعه‌ای از ده مقاله درباره اوضاع سیاسی، حقوق بشر و دموکراسی در خاورمیانه و به ویژه کشورهای عربی است. نگارندگان، در این مقالات مدعی شده‌اند که دولت‌های عرب خاورمیانه در مورد مسائلی چون مقاومت در برابر ایجاد فضای باز سیاسی، احترام به حقوق بشر و اقدامات دموکراتیک رسمی گونه‌ای مستثنا محسوب می‌شوند.

آن‌ها می‌کوشند، درجة اعتبار این ادعا و دلایل این مقاومت منطقه‌ای را بررسی کنند و با توجّه به این که امروزه چراغ دموکراسی در بسیاری از کشورهای غیردموکراتیک عرب خاورمیانه روشن شده، عوامل باز دارنده و همچنین شتاب دهنده در جهت برقراری دموکراسی در کشورهای مذکور را مطالعه کنند.

این کتاب در زمینه توسعه سیاسی در رشته جامعه شناسی توسعه نوشته شده است. توسعه موضوعی است که بعد از جنگ جهانی دوم، با شروع سرمایه گذاری های آمریکا در اروپا و در دیگر کشورهای جهان مطرح گشت. توسعه سیاسی بعد از توسعه اقتصادی و فرهنگی اعمال می شود. عموماً در این مرحله مردم کشورهای اسلامی درمقابل برنامه های توسعه به علت سکولار و متکی بر اندیشه انسان گرایانه بودن و صرف توجه به علوم تجربی مقاومت می کنند.

ازاین رو، توسعه یافتگی در کشورهای اسلامی با چالش های اساسی مواجه شده است. در کتاب حاضر نویسندگان مقالات، موانع بر سر راه لیبرال دموکرات شدن کشورهای اسلامی را بر می شمارند و راه حل پیش نهاد می کنند. عمده آنان معتقدند برای پیش گیری از برخوردها، می باید بین ایران و آمریکا که قدرت های تعیین کننده اصلی منطقه هستند، گفت وگو صورت پذیرد. می باید متون دینی اسلامی موردتجدید نظر قرار گیرد و اصول لیبرالیسم به گونه ای با متون دینی توجیه گردد. ورود زنان به عرصه های اجتماعی و برقراری تساوی نقش بین مردان و زنان یکی از راه حل های کلیدی برای این کار است که پیش نهاد می کنند.

فهرست

دموکراسی بدون دموکرات‌ها، نیروهای بالقوة ایجاد فضای باز سیاسی در خاورمیانه/ جان واتربوری
تحلیل ساختاری از دولت‌های غیردموکراتیک و آزادسازی سیاسی در خاورمیانه/ مهران کامروا
به سوی حکومت لیبرال در جهان عرب: از دموکراسی نان تا دموکراسی رأی/ لاربی صدیقی
نقش احزاب سیاسی در تحوّل‌آفرینی و فرایند دموکراتیک شدن در جهان عرب/ اسرا بوخلیل
اسلام و جامعة مدنی در خاورمیانه/ جان اسپوزیتو
زن، اسلام و دموکراسی در جهان عرب/ فدیه فاکر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات