کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
جامعه شناسی میشل فوکو

جامعه شناسی میشل فوکو

نویسنده: میشل فوکو
مترجم: عباس محمدی اصل
ناشر: گل آذین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 288
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

قدرت ، دانش ایجاد می کند. قدرت و دانش مستقیماً بر یکدیگر دلالت دارند. به نظر فوکو دانایی از یک نقطه شروع نمی شود تا در آن قدرت خاتمه یابد ، بلکه دانش و قدرت ذاتاً با هم آمیخته اند. اعمال قدرت از دانش استفاده می کند و آن را تعمیم می دهد و در مقابل ، دانش مقارن است با تأثیرات معین قدرت. خلاصه اینکه هیچ قدرتی بدون دانش و هیچ دانشی بدون قدرت وجود ندارد.

فوکو تحت تأثیر نیچه می خواهد بداند که چگونه آدمها از طریق تولید دانش برخود ودیگران تسلط می یابند. او دانش را ایجادکننده قدرت می داند ، بدین ترتیب که نخست از انسانها موجودات شناسایی می سازد و سپس برهمین شناساها تسلط پیدا می کند . وی از خصلت سلسله مراتبی دانش انتقاد می کند.

از آنجا که بلندپایه ترین صورت های دانش (علوم) بیشترین قدرت را دارند آماج شدیدترین انتقادهای فوکو قرار می گیرند. فوکو به بررسی فنون و تکنولوژی هایی که از دانش (به ویژه دانش علمی) برمی خیزند علاقه مند است و می خواهد بداند که نهادهای گوناگون چگونه از این تکنولوژیها برای اعمال قدرت بر مردم استفاده می کنند.

گرچه فوکو دانش را بی ارتباط با قدرت نمی داند اما در این میان هیچ توطئه ای را از سوی اعضای نخبه جامعه تشخیص نمی دهد. یک چنین توطئه ای دلالت بر وجود کنشگران آگاه می کند ، حال آنکه فوکو بیشتر در صدد آن است که روابط ساختاری به ویژه میان قدرت و دانش را باز شناسد. فوکو در سراسر تاریخ از توحش ابتدایی گرفته تا انسانیت جدیدتری که مبتنی بر نظامهای معرفتی پیچیده تری است هیچ پیشرفتی را نمی بیند.

او تاریخ را چرخش متوالی از یک نظام سلطه (مبتنی بر دانش) به نظام سلطه دیگر می انگارد. وی معتقد است که قدرت مبتنی بر دانش همیشه با معارضه رو به رو است و پیوسته در برابر آن مقاومت دیده می شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جامعه شناسی میشل فوکو

  • ناشر: گل آذین
  • کد کتاب: 108867
  • موجودی: در انبار
  • 500,000ریال
  • 450,000ریال

برچسب ها: میشل فوکو, عباس محمدی اصل, جامعه شناسی فلسفی, جامعه شناسی انسانی, کتاب جامعه شناسی میشل فوکو