كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
جامعه شناسی فقر

جامعه شناسی فقر

نویسنده: جک راچ - جانت راچ
مترجم: احمد کریمی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 320
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو ~ نو


مروری بر کتاب

عنصرفقر، محصول ساختار و سیستم اجتماعی است که در آن نهادهای قدرت، فرهنگ و دین و اقتصاد به گونه ای عمل می کنند که نوعی از شکاف های شدید اقتصادی و سطوح خاصی ازخط فقر را در ساحت جامعه نشان می دهد. 
 می توان به ضرس قاطع اشاره کرد که عنصر گزنده فقر، ذاتی ساحت جامعه نیست؛ بلکه اثباتاً پدیده ای عارضی و ناشی از روابط و مناسبات انسانی در متن جامعه است و به همین دلیل با تفاوت ماهیت و خواص سیستمها و نهادهای جوامع، میزان و تاثیرات فقر متفاوت می گردد.  

اما این اتصال محکم علل و درهم تنیدگی، مانع فهم روشنی از علت تامه ی بروز فقر و ارایه رهنمود برای رفع فقر نخواهد بود و اصولاً درنگاه جامعه شناختی، اصراری بر بزرگنمایی یک عامل موثر و خاص نیست و اساساً بررسی یکسویه و متمرکز برشناسایی یک عامل ذی مدخل، از روند تحقیقات و مطالعات جامعه شناسی خارج است؛ به همین دلیل حتی در حوزه ی تخصصی جامعه شناسی دین نیز صرفاً دستورات و توصیه های دینی مورد مطالعه قرار نمی گیرند، بلکه فاکتور های فرهنگ، اقتصاد، سیاست و قدرت نیز در بازشناسی و تحلیل باورمندی انسان ها مطمح نظر خواهند بود. 

از منظر جامعه شناسی هرپدیده ای در حیات اجتماعی انسانها به­ هردلیل که در مقاطع مختلف تاریخی بروز می کند و یا به­ هر دلیل درساحت جامعه, کمرنگ و کم اعتبار شده یا اساساٌ محو می گردند, در ساختار و نظام اجتماعی موجود به نحو روزآمد قابل تحلیل و تفهیم خواهد بود. به عبارت دیگر تحلیل هر پدیده ای اجتماعی الزاماً در همان درهم تنیدگی عوامل نافذ اجتماعی مورد بازشناسی قرار می گیرد و این ملاک دارای دربرگیرندگی و شمول برای طیف کامل پدیده های اجتماعی است. از رقیقترین و لطیف ترین جلوه ها مانند شادابی اجتماعی و یا تنفراجتماعی تا ابعاد صرفا مادی و غیرمعنوی مثل ساخت دیوارهای بلند و مطول سیمانی و یا ظهور بزرگترین بورس های فروش کالاهای وارداتی در چندین خیابان کلان شهرها.

زمانی دراز، کسی مستمند شناخته می‌شد که درآمد کافی برای گذران زندگی نداشت و ملت فقیر، ملتی بود که تولیدش فراوان و متنوع نبود؛ اما هدف کتاب حاضر بیان این واقعیت است که فقرِ انسان‌ها و ملت‌ها از کمبود قدرت و از موضع نامناسب در بازی‌های مبادلات اجتماعی یا بین‌المللی سرچشمه می‌گیرد. فقر بیش از هر چیز به‌معنای وابستگی است و فقیران واقعی، کسانی هستند بی‌پایگاه و منزلت، بی‌طبقه و بی‌قدرت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جامعه شناسی فقر

  • 500,000ریال

برچسب ها: جک راچ, جانت راچ, احمد کریمی, جامعه شناسی فقر, جامعه شناسی اقتصادی, جامعه شناسی سیاسی, فقر, کتاب های نایاب, کتاب جامعه شناسی فقر