دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

جامعه شناسی سیاسی

جامعه شناسی سیاسی

نویسنده: موریس دو ورژه
مترجم: ابوالفضل قاضی
ناشر: جاویدان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 401
اندازه کتاب: وزیری لب برگشته - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

جامعه شناسی سیاسی، علمی است که به تحلیل پدیده‌های سیاسی ار منظر جامعه‌شناختی می‌پردازد و از علوم میان رشته‌ای مرتبط با علوم سیاسی و جامعه شناسی است. بررسی رابطه میان جامعه، نیروها و گروه‌های اجتماعی و ساختار قدرت سیاسی از موضوعات عمده این رشته است.

مؤلف در این کتاب وظیفه‌ی اصلی جامعه‌شناسی سیاسی را به بررسی روابط میان قدرت دولتی و گروه‌ها و نیروهای اجتماعی محدود کرده است تا «دیسیپلین» جامعه‌شناسی سیاسی به‌معنی دقیق آن از دیگر شاخه‌های علوم سیاسی متمایز گردد. وی جوانب مختلف مسائل جامعه‌شناسی سیاسی را هم در عرصه‌ی نظریه به محک تجربه زده است و هم در عرصه‌ی عمل. مؤلف همچنین با دیدگاهی تاریخ‌نگر نظریه‌ها و عملکرد نیروهای مختلف اجتماعی را بررسی کرده است و جای‌جای با ذکر شواهد و مستندات تاریخی آن‌ها را آزموده است.

 با وجود آنکه مطالب و مباحث، با شیوه عینی و کوشش ذهنی در نگرش واقعیت‌های اجتماعی، از زاویه علمی و وارسته مطرح گردیده بود، نویسنده نیز اعتقادات کلی خود را که معلول همین شیوه‌های غیر جانبدارانه است، در توجیه پدیده‌های سیاسی، ازسمت‌ها و زاویه‌های گوناگون بکار برده و نظریه مورد پذیرش خود را که همانا همگرائی دو مکتب بزرگ متضاد شرق و غرب بوده و بر پایه دیالتیک پویائی وقايع، از تضاد به همگونگی، از مبارزه به آشتی، از تعارض به همان‌شدن و از جنگ و ستیز به صلح و آرامش بین المللی قرار دارد، اعلام داشته است. البته این امر با طبیعت و هدف آن کتاب کاملا منطبق است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات