كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
جامعه شناسی روستایی

جامعه شناسی روستایی

نویسنده: منصور وثوقی
ناشر: کیهان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 288
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1387 ~ 1368 - دوره چاپ: 13 ~ 2 

کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

جامعه شناسی دانشی است که موضوع آن مطالعه و شناخت نهادها و پدیده های اجتماعی و زندگی اجتماعی است. از این راه می توان اصول و قوانین حاکم بر تحول و تکامل جوامع انسانی راه یافت .
جامعه شناسی روستایی شاخه ای است تخصصی از جامعه شناسی عمومی که قلمرو مطالعاتی آن را جوامع روستایی تشکیل می دهد . مباحث مطالعاتی جامعه شناسی روستایی از کشوری به کشور دیگر و از جامعه ای به جامعه دیگر متفاوت است . جامعه شناسی روستایی در دهه سوم سده بیستم در امریکا پا گرفت و به تدریج در کشورهای دیگر رو به توسعه نهاد . 

جامعه شناسی روستایی نخست (جامعه شناسی کشاورزی )را داشت و بعدها به بررسی مسائل اجتماعی در محیطهای روستایی پرداخت . به اعتباری می توان (لوپله ) را نخستین جامعه شناس روستایی دانست . سرانجام می توان گفت جامعه شناسی روستایی دانشی است که به مطالعه علمی نهادها و پدیده های اجتماعی و همبستگی میان پدیده های اجتماعی روستایی با شرایط اقتصادی و شیوه زندگی و اندیشه ها و باورهای روستاییان و کشف و بیان اصول و قوانین حاکم بر حرکات ، دگرگونی و تکامل اجتماعات روستایی می پردازد .

حال کمکی که جامعه شناسی روستایی به بهبود زندگی روستاییان می کند عبارت است از گرداوری اطلاعات دقیق و حقایق صحیح درباره اوضاع و احوال نواحی روستایی و تجربه و تحلیل علمی آنها .

فهرست 

فصل 1 :ده و ویژگیهای آن
فصل 2 : ساخت جمعیت روستایی و حرکات آن
فصل 3 : خانواده روستایی
فصل 4 : قشربندی اجتماعی
فصل 5 :اشکال بهره برداریهای کشاورزی
فصل 6 : نظام بزرگ مالکی یاشبه فئودالی در ایران
فصل 7 : تحول در ساخت ارضی جوامع روستایی
فصل 8 : ساخت ارضی در جوامع مبتنی بر بهره برداریهای جمعی و تعاونی
فصل 9 : جامعه روستایی ایران بعد از انقلاب اسلامی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جامعه شناسی روستایی

  • ناشر: کیهان
  • کد کتاب: 113509 - 105/2
  • موجودی: در انبار
  • 95,000ریال
  • 65,000ریال

برچسب ها: منصور وثوقی, جامعه شناسی روستایی, روستا, جامعه شناسی اقتصادی, جامعه شناسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, کتاب جامعه شناسی روستایی