جامعه شناسی روستایی

جامعه شناسی روستایی

نویسنده: علی اکبر ترابی
ناشر: سروش تبریز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 120
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1345 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو ؛ با گالینگور صحافی شده است
 

مروری بر کتاب 

دکترعلی‌اکبر ترابی (زادهٔ ۱۳۰۵ - درگذشت ۳۰ تیر ۱۳۹۵) استاد جامعه‌شناسی و نویسنده ایرانی بود. ترابی دانش‌آموخته دانشگاه سوربن فرانسه در رشته فلسفه و جامعه‌شناسی بود که تا درجه علمی استادی در دانشگاه تبریز به آموزش جامعه‌شناسی پرداخت و در حوزه‌های گوناگون جامعه‌شناسی از جمله در حوزه‌های تخصصی جامعه‌شناسی ادبیات و هنر به نوشتن کتاب پرداخت.

ترابی از نخستین ایرانیانی بود که در رشته جامعه‌شناسی در کشور فرانسه و از دانشگاه سوربن، دکترا در گرایش جامعه‌شناسی و فلسفهٔ علوم دریافت کرد. دانشگاه تبریز که در سال ۱۳۲۵ شروع به فعالیت کرده بود مقصد ترابی جوان پس از بازگشت به ایران بود. او به استخدام این دانشگاه درآمد و تا سال ۱۳۵۹ در دانشگاه تبریز سمت استادی داشت. کتاب «جامعه‌شناسی و دینامیسم اجتماع» او، جزو آثار معروف و پرخواننده در دههٔ ۱۳۵۰ شمسی است.

جامعه شناسی دانشی است که موضوع آن مطالعه و شناخت نهادها و پدیده های اجتماعی و زندگی اجتماعی است. از این راه می توان اصول و قوانین حاکم بر تحول و تکامل جوامع انسانی راه یافت .
جامعه شناسی روستایی شاخه ای است تخصصی از جامعه شناسی عمومی که قلمرو مطالعاتی آن را جوامع روستایی تشکیل می دهد . مباحث مطالعاتی جامعه شناسی روستایی از کشوری به کشور دیگر و از جامعه ای به جامعه دیگر متفاوت است . جامعه شناسی روستایی در دهه سوم سده بیستم در امریکا پا گرفت و به تدریج در کشورهای دیگر رو به توسعه نهاد . 

جامعه شناسی روستایی نخست (جامعه شناسی کشاورزی )را داشت و بعدها به بررسی مسائل اجتماعی در محیطهای روستایی پرداخت . به اعتباری می توان (لوپله ) را نخستین جامعه شناس روستایی دانست . سرانجام می توان گفت جامعه شناسی روستایی دانشی است که به مطالعه علمی نهادها و پدیده های اجتماعی و همبستگی میان پدیده های اجتماعی روستایی با شرایط اقتصادی و شیوه زندگی و اندیشه ها و باورهای روستاییان و کشف و بیان اصول و قوانین حاکم بر حرکات ، دگرگونی و تکامل اجتماعات روستایی می پردازد .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جامعه شناسی روستایی

  • 200,000ریال

برچسب ها: علی اکبر ترابی, جامعه شناسی روستایی, روستا, جامعه شناسی اقتصادی, جامعه شناسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, کتاب جامعه شناسی روستایی