كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
جامعه شناسی تاریخی خانواده

جامعه شناسی تاریخی خانواده

نویسنده: مارتین سگالن
مترجم: حمید الیاسی
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 350
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 6

 

مروری بر کتاب

در دوران ما خانواده نقش ها و مسائل آن روابط درونی و بیرونی آن و استحکام پیوند های عاطفی درآن دستخوش دگرگونی ها و تحولات بسیار شده است. نویسنده این کتاب به خلاف کسانی که سخن از تضعیف یا حتا زوال خانواده در آینده می رانند برآن است که خانواده روزگار ما نهادی استوارتر و سالم تر و پیشرفته تر از گذشته است و با بررسی مسائل و روابط خانوادگی در روزگار ما و مقایسه آن با شکل های گوناگون خانواده در طول تاریخ نشان می دهد که نباید از گذشته این نهاد اجتماعی تصویری رویایی در ذهن داشت خانواده در هر دوران و هر جامعه ای ویژگی هایی متناسب با آن دارد و همراه آن دچار تحول می شود و روی هم رفته نهادی است پویا و مقاوم که در آینده نیز نقشی چشم پوشی ناپذیر در زندگی اجتماعی و عاطفی انسان ها خواهد داشت.

سگالن درباره بخش های مختلف کتاب خود چنین می گوید: بخش اول با عنوان حوزه خویشاوندی درصدد بر می آید تا روابط ساختاری بین خانواده، گروه خانگی و خویشاوندی را روشن سازد. این بخش بر مفاهیم مردم شناسی مبتنی است و می کوشد نشان دهد که برای درک بهتر از خانواده معاصر کدام یک از مفاهیم بیش از همه کارآیی دارد. مطالب بخش دوم با عنوان ایجاد گروه خانگی، پیرامون ترکیب خانواده، ازدواج و ولادت کودکان دور می زند و بخش سوم با عنوان نقش ها و فعالیت های خانگی، روابط بین خانواده و جامعه بررسی می شود و هر یک از این مضامین از هر دو جنبه تاریخی و مردم شناسی مطرح می شود.

بخش اول در سه فصل گروه خانگی-مجموعه ای از افراد است که در یک فضای زیستی معین سهیم هستند- ، خویشاوندی و گروه های خویشاوندی و روابط خویشاونی در جوامع شهری به بررسی چنین عناوینی می پردازد: خانواده بزرگ دهقانی؛ اجتماعات ضمنی؛ زادروگا در یوگوسلاوی – مدلی از خانواده و سنت اشتراکی در یوگسلاوی - ؛ خانواده ستاکی –گونه ای شناخته شده ار خانواده بزرگ- ؛ اندازه، ساختار و پویایی گروه خانگی در گذشته؛ نااستواری گروه خانگی قدیم مانند بیوگی و ازدواج مجددو تحرک؛ گروه های خانگی و روابط خویشاوندی؛ اصلاح گذاری خویشاوندی؛ دودمان؛ دودمان دو تباری با مکمل؛ دودمان تفکیک نشده یا هم ریشه؛ نظام های ابتدایی و پیچیده ازدواج؛ سلسله ها و گروه های خویشی در جوامع دهقانی؛ تحول اجتماعی و خویشاوندی، سلسله ها و گروه های خویشی در جامعه معاصر؛ گروه خویشاوندی در برابر خانواده تک هسته ای.

بخش دوم به سه فصل جامعه شناسی تاریخی ازدواج، ازدواج و زلاق در جامعه معاصر و کودک و خانواده را در بر می کرد. در این فصول چارچوب دینی ازدواج؛ جمعیت شناسی ازدواج؛ قاعده ازدواج همتایان؛ استراتژی های ازدواج؛ عشق در جوامع دهقانی؛ ازدواج های طبقه کارگر و بورژوایی؛ طلاق؛ دو انقلاب در جلوگیری از بارداری؛ ماهیت متنوع و متحول روابط والدین و فرزندان؛ چرخه زندگی خانوادگی و چگونگی تقابل ارزش های والدین و نوجوانان بررسی می شود.

نقش های همسران در قرن نوزدهم، نقش زوج های امروزی، گروه خانگی و نقش های اقتصادی و خانواده و جامعه عناوین چهار فصل بخش سوم هستند که در این بخش ها به بررسی نقش همسران در خانوار های دهقانی، صنعتگران و پیشه وران، طبقه کارگر و خانوار های بورژوا پرداخته می شود. نظریه های جامعه شاسی نقش ها مانند نظریه پارسونز درباره جدایی نقش ها، نظریه شبکه، فضیه خانواده دوگانه شغلی و نظریه های نقش اقتصادی معرفی شده و عوامل منتهی به تغییرات نقش ها و بررسی نقش های زوج معاصر در این بخش صورت می گیرد. گروه خانوادگی به عنوان واحد در آمد و مصرف، گروه خانگی و ارث بری، خانواده و نظارت اجتماعی، خانواده و قدرت اجتماعی، زنان در خانواده و جامعه از دیگر عناوین این بخش هستند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جامعه شناسی تاریخی خانواده

  • ناشر: نشر مرکز
  • کد کتاب: 108170 - 11/5
  • موجودی: در انبار
  • 169,000ریال
  • 145,000ریال

برچسب ها: مارتین سگالن, حمید الیاسی, جامعه شناسی فلسفی, جامعه شناسی خانواده, جامعه شناسی تاریخی, فلسفه اجتماعی, کتاب جامعه شناسی تاریخی خانواده