جامعه ایران در دوران رضاشاه

جامعه ایران در دوران رضاشاه

نویسنده: احسان طبری - عزیزالله علیزاده
ناشر: خلق
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 157
اندازه کتاب: پالتویی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ:

کمیاب  - کیفیت : خوب

 

مروری بر کتاب

تحلیل عمومی از جامعه ایران در دوران رضا شاه

استقرار حکومت رضا شاه سر فصل دوران خاصی در تاریخ ایران است. اغلب تحولات و تغییرات اقتصادی و اجتماعی معاصر ایران، با روی کارآمدن رضا شاه مقارن است. سال های 1320 ـ 1304 ش / 1941 ـ 1925 م دوران پی ریزی یک نظام جدید بود. در این دوران تحولاتی در جامعه روی داد که می توان از آن به نوعی مدرنیزاسیون تعبیر کرد. حکومت مرکزی به وسیله ی سه ابزار مناسب و نگهدارنده اش یعنی ارتش نوین،بوروکراسی دولتی و پشتیبانی دربار توانست جامعه را کنترل کند و برنامه ی تغییرات اجتماعی و اقتصادی را دنبال نماید.

رضا شاه و کارگزاران دولت مدرن او،مهمترین عوامل عقب ماندگی جامعه ی ایران را،حاکمیت سنت بر زندگی و افکار مردم می دانستند و به همین دلیل تلاش کردند تا با انجام برخی تغییرات معیارهای غربی تبدیل نمایند. در راستای رسیدن به این هدف در این مقطع تاریخی یک سلسله اقدامات در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از سوی حکومت صورت گرفت که در بروز تغییرات بنیادی در ساختار اجتماعی کشور تا حدود زیادی مؤثر واقع شد.

این پژوهش بر‌‌آن است تا با تکیه بر منابع و شواهد موجود تا حد امکان به ارزیابی و تحلیل این برنامه ها بپردازد و ضمن بیان حجم تغییرات اجتماعی روی داده در این دوره،به بررسی تأثیرات و پی آمدهای آن بر ساختار اجتماعی ـ‌ فرهنگی کشور بپردازد.علاوه بر این، ارزیابی ضرورت های تاریخی و لزوم اجرای برنامه های تغییر و نوسازی، اهداف و مقصد برنامه ریزان از اجرای این برنامه ها،موارد دیگری است که این پژوهش به آن پرداخته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جامعه ایران در دوران رضاشاه

  • ناشر: خلق
  • کد کتاب: 117283 - 77/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: احسان طبری, رضا شاه, تاریخ سیاسی پهلوی, تاریخ احزاب ایران, حزب توده, پهلوی, کتاب جامعه ایران در دوران رضا شاه پهلوی