كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
جامعه اسرائیل

جامعه اسرائیل

نویسنده: حیم حنگبی
مترجم: علی کشتگر
ناشر: شبگیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 61
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 ~ 1351 - دوره چاپ: 3 ~ 1

کیفیت : عالی


مروری بر کتاب

در بازدیدی که کونراد آدنائر صدر اعظم اسبق آلمان از اسرائیل داشت، هر روز ده‌ها بار (به دلیل عملکرد نازی‌ها) از ایشان پوزش طلبید و به آنان وعده‌ی کمک‌های بی‌حساب داد؛ ولی لوی اشکول نخست وزیر وقت اسرائیل، در نطقی که هنگام بدرقه‌ی صدراعظم آلمان ایراد کرد، گفت: «آلمان هر کار انجام دهد، هرگز نخواهد توانست آنچه را که نسبت به یهود مرتکب شده است بپوشاند، و آدنائر مستحق شنیدن حرف‌هایی بیش از این است؛ زیرا نفرتی که او و دیگر مردم آلمان، حتی شتراوس و ایرهارد از یهودیان دارند، بیش از نفرتی است که هر عرب فلسطینی که ما خانه و زمینش را غصب کرده و بیرونش رانده‌ایم، از ما دارد؛ لکن با ما منافقانه برخورد می‌کنند...

جامعه اسرائیل یک جامعه طبقاتی است و مانند جوامع طبقاتی دیگر ، به دلیل وجود نژادها و قومیتهای مختلف در آن ، شامل منافع اجتماعی طبقاتی است که مبارزه طبقاتی داخلی را برمی انگیزد . جامعه اسرائیل به طور کلی از سال 1948 تاکنون در یک مبارزه خارجی نیز درگیر بوده است : مبارزه بین صهیونیسم و جهان عرب به ویژه فلسطینیان . کدام یک از این مبارزات اصلی و کدام یک فرعی است ؟ هر کس که با جامعه و سیاست اسرائیل سروکار دارد بایستی بتواند به این سؤال پاسخ دهد . چهره سیاسی ، اقتصادی آن ، منحصر به فرد است به گونه ای که نمی توان آن را با نظریه ها و مقیاسهایی که در مورد جوامع گوناگون دیگر مطرح شده است تجزیه و تحلیل کرد 

عامل مهم دیگر ، ویژگی قومی کارگران اسرائیل است . اکثریت کارگران اسرائیل از مهاجران آسیا و آفریقا هستند . ( اکثریت مهاجران قبل از سال 1948 ، از اقوام اروپایی هستند ، بین سالهای 1948 تا 1951 تعداد اروپاییان و غیر اروپاییان مساوی شد ، و از 1951 به بعد اکثریت مهاجران غیر اروپایی هستند . در سال 1966 فقط نصف جمعیت اسرائیل را اروپاییان تشکیل می دادند . ) در نظر اول ممکن است تصور شود که نظام طبقاتی براساس دسته بندی قومی ، می تواند تضاد طبقاتی جامعه اسرائیل را تشدید کند . ولی عامل قومی در سالهای گذشته در جهت مخالف عمل کرده است .

این مطلب دلایل گوناگون دارد : اولاً ، بسیاری از مهاجران آسیایی و آفریقایی به دلیل اینکه کارگر یک جامعه سرمایه داری شده اند ، سطح زندگی شان بهبود یافته است . ناخشنودی آنها نه به خاطر شرایط زندگی شان به عنوان کارگر ، بلکه به دلیل " شرقی " بودنشان است . این نارضایتی به لحاظ این واقعیت است که آنان در مقابل مهاجران اروپایی مورد تحقیر و تبعیض قرار می گیرند . رهبران صهیونیست کوشیده اند تا این دو گروه را به هم نزدیک کنند ولی علی رغم این تلاشها اختلاف وجود دارد : در اواسط دهه 60 دو سوم کسانی که به کارهای ساده اشتغال داشتند ، شرقی بودند ، نسبت شرقیهایی که هر سه تن یا بیشتر در یک اتاق زندگی می کردند 38 درصد بود در حالی که 7 درصد اروپاییان چنین وضعیتی داشتند . قبل از سال 1965 فقط 16 عضو از مجلس شورای اسرائیل ( کنیست ) شرقی بودند و بعد به 21 تن رسید . و مهاجران شرقی چنین اختلافات اجتماعی را ناشی از قومیت خود می دانند . ثانیا در شرایط جامعه امروز اسرائیل ، کارگران شرقی گروهی هم تراز " سفیدان فقیر " آمریکا و یا دو رگه های الجزایر هستند .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جامعه اسرائیل

  • ناشر: شبگیر
  • کد کتاب: 91508 - 7/6
  • موجودی: در انبار
  • 100,000ریال

برچسب ها: حیم حنگبی, علی کشتگر, جامعه شناسی اسرائیل, اسرائیل, خاورمیانه, یهود, فلسطین, صهیونیسم, کتاب جامعه اسرائیل