دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

جاسوسی در حزب ؛ برادران یزدی و حزب توده ایران

جاسوسی در حزب

نویسنده: قاسم نورمحمدی
ناشر: جهان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 348
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

مصور

برادران یزدی و حزب توده ایران

کتاب جاسوسی در حزب برادران یزدی و حزب توده ایران به قلم قاسم نورمحمدی درباره‌ی بخشی از تاریخ حزب توده و ماجرای جاسوی حسین یزدی برای ساواک است.

در تاریخ حزب توده ایران نکته‌های ناروشن و ناگشوده بسیاری دیده می‌شود ماجرای جاسوسی حسین یزدی برای ساواک بی‌شک یکی از این نکته‌های ناروشن و ناگشوده تاریخ حزب توده است اگرچه در میان خاطرات رهبران و کادرهای حزب گاه اشاراتی کلی وگذرا به این ماجرا دیده می‌شود اما همین اشارات کلی نیز آنچنان آغشته به ناراستی‌های مصالح حزبی و منابع فراکسیونی است که کمکی به شناخت چند و چون حقیقت ماجرا نمی‌کند.

کتاب حاضر حاصل مطالعه هزاران صفحه از پرونده‌های مربوط به این ماجرا در آرشیو سازمان امنیت آلمان شرقی (اشتازی) و همچنین گفت وگوی مستقیم با حسین و فریدون یزدی است.

فصل اول شامل گفت‌وگوی برادران یزدی است که هر دو ساکن برلین هستند. حسین و فریدون یزدی فرزندان دکتر «مرتضی یزدی»، یکی از اعضای گروه 53 نفر و از مؤسسان حزب توده در ایران هستند. حسین به گفتة خود از همان آغاز انتقال رهبری حزب توده به آلمان شرقی، همکاری خود را با ساواک آغاز کرد.

فصل دوم دربارة قربانیان ماجرای جاسوسی است که در جریان دستگیری حسین و فریدون یزدی سه ایرانی به نام‌های «رالف گورگیز چچکلو»، «حمید زاهدی» و «حسین خیرخواه اصفهانی» هم به جرم جاسوسی برای سازمان امنیت ایران دستگیر شدند. فصل آخر شامل گفت‌وگوهای اشتازی با رهبران حزب توده، پرونده‌سازی و بدگویی این جماعت علیه یکدیگر به ویژه دکتر «نورالدین کیانوری» علیه رهبری حزب است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات