منو
سبد خرید

جاده تنباکو

جاده تنباکو
-14 %
جاده تنباکو
  • موجودی: موجود
  • مدل: 159309 - 95/3
  • وزن: 0.30kg
600,000 ریال
700,000 ریال

جاده تنباکو

نویسنده: ارسکین کالدول
مترجم: غلامحسین قره گوزلو
ناشر: داریوش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 230
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو  _ نو ؛ جلد کتاب سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

جاده تنباکو شاهکار ارسکین کالدول، نویسندهٔ اهل ایالات متحده آمریکا می باشد . جک کرکلند از روی این کتاب نمایشی ساخت که با ۳۱۸۲ بار بر روی صحنه رفتن، از پراجراترین نمایش‌های تئاتر برادوی به شمار می‌رود. وقتی این نمایشنامه به روی صحنه رفت، عده ای خواستند مانع نمایش آن در نیویورک شوند. در اغلب شهرها روسای شهرداری از نمایش آن جلوگیری کردند. با وجود تمام اشکال تراشی ها، این نمایش شش ماه تمام روی صحنه ماند.

«جاده تنباکو» رمانی است با تمام آن ویژگی هایی که «ناتورالیسم امریکایی» در دهه های اول قرن بیستم با آنها مشخص می شد. فقر، جهل، جبر جامعه و طبیعت، هجوم تکنولوژی و از سکه انداختن کشاورزی سنتی و در کنار همه اینها، آدم هایی سرسخت، در برابر تغییرات به وجود آمده از مهمترین مضامینی بود که نویسندگان امریکایی آن دوران به آنها می پرداختند و رمان «جاده تنباکو» هم رمانی است که دقیقاً پیرامون همین مضامین شکل گرفته است.

او نویسنده یی است جنوبی و آشنا با فرهنگ و آداب و رسوم و شیوه زندگی و مشکلات گوناگون مردم جنوب امریکا. اصلی ترین مضمونی که «کالدول» در رمان «جاده تنباکو» به آن پرداخته، مساله «زمین» است: زمینی عقیم که دیگر مال صاحبش نیست. رمان درباره کشاورزی است به نام «جیتر لستر» که با خانواده اش در یکی از زمین های کنار جاده یی به اسم «جاده تنباکو» زندگی می کند. زمین هایی که روزگاری بیشترش مال اجداد «جیتر لستر» بوده اما خود «جیتر» اکنون یک تکه از این زمین ها را اجاره کرده است

بی آنکه بتواند در آنها چیزی بکارد. از اعضای خانواده «لستر» تنها زنش و دو تا از فرزندانش به همراه یک مادربزرگ پیر، با او زندگی می کنند. باقی بچه ها یا مرده اند و در زمین کشاورزی دفن شده اند و همراه خاک شخم خورده اند یا از خانه گریخته اند. خانه رو به ویرانی است همان گونه که «لسترها» نیز در آستانه فروپاشی کامل اند. این فروپاشی به خوبی در صفحات آغازین رمان با توصیفی که نویسنده از وضعیت ساختمان خانه ارائه می دهد، عینیت یافته است:«خانه که از سه اتاق تشکیل می شد، بر روی توده یی از سنگ های کوچک آهکی، به طور ناپایداری قرار گرفته بود. سنگ ها روی یکدیگر انداخته شده تیرها به یکدیگر میخ شده و خانه را تشکیل داده بودند.

راحتی و سادگی خانه، آشکارا جلب نظر می کرد. وسط خانه، در زیر درگاه پایین آمده و ایوان بر اثر خم شدن، از منزل جدا شده و به قدر یک پا پایین تر از جای معمولی خود قرار گرفته بود. سقف خانه بر اثر بد سوار کردن تیرها شکم داده، قسمت اعظم روکش های تخته یی دیوار خراب شده بود و هر وقت که باد سختی می آمد، قطعات آن توی حیاط پاشیده می شد. وقتی که خانه چکه می کرد، لسترها تا تمام شدن باران از یک گوشه اتاق به گوشه دیگر نقل مکان می کردند. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات