كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
جاحظ

جاحظ

نویسنده: علیرضا ذکاوتی قراگزلو
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1 

 کیفیت :  درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

جاحظ در توصیف فن سخنوری می‍گوید: «ایرانیان سخندان‌ترین مردم (اخطب الناس) هستند و از میان ایرانیان، پارسیان (اهل فارس) خطیبترین مردم ایران‌اند و شیرین‌زبان‌تر و خوش‌اداتر و بامحبت‌تر و در دوستی‌پایدارتر مردم مروند و در لغت پارسی دری از همه فصیح‌تر ایشانند. چنانچه مردم قصبهٔ اهواز در لغت پهلوی فصیح‌ترین ایرانیان‌اند.[۴] جاحظ با وجودی که ضد شعوبیه بوده از بلاغت ایرانی و الفاظ زیبا و پرمایگی معنای در زبان فارسی سخن گفته و توصیه کرده است که اگر کسی بخواهد، در فن سخنوری به درجهٔ عالی برسد باید کتاب «کاروند» پارسیان را بخواند.»

جاحظ "( 255ـ 160ه‌.ق) متفکر نامدار معتزلی یکی از نویسندگان برجسته زبان عربی در قرن دوم و سوم هجری است که نوشته‌هایش آیینه تمام نمای زندگانی و فرهنگ در سده‌های مذکور است" .او با عباراتی محکم و چالاک و شوخ و متین نمونه‌های عالی از نقد و تحقیق و روایت و درایت و حقیقت و افسانه و پند و لبخند و فلسفه و سفسطه و طبیعت گویی و طبیعت نگاری به دست می‌دهد که در عین سرگرم کنندگی، پر بار و سرشار و آموزنده است .

مولف در کتاب حاضر احوال و آثار و دوران زندگی جاحظ را تحلیل و ترجمه نموده قطعات برگزیده و ممتازی از جاحظ را عرضه کرده است .در انتهای بخش اخیر، ترجمه کامل "رساله القیان " جاحظ برای نخستین بار به چاپ رسیده است .صفحات پایانی به نمایه اسامی اختصاص دارد .

...جاحظ بیش از یک قرن زندگی کرده و نوشته‌هایی به روش علمی دربارهٔ گیاهان، جانوران، گیتاشناسی، پزشکی، کیمیا و روان‌شناسی دارد و دیدگاه‌ها و اندیشه‌هایش بیشتر مبتنی بر تجربه بوده و از روش تجربی بهره جسته‌است. علاوه بر این‌ها جاحظ در نقد و سخندانی عربی نیز حائز اهمیت است. برخی پژوهندگان گفته‌اند که جاحظ در رشته‌های گوناگون علمی سیصد و پنجاه کتاب نوشته که بیشتر آنها در گذر زمان از میان رفته و تنها رسالاتی از وی بجا مانده و سه کتاب خسیسان (البخلاء) و جانوران (الحیوان) و سخنوری و نمایاندن (البیان و التبیین) او نیز در دسترس است.

فهرست

 1 ـ زمینه سیاسی و فرهنگی
2ـ روزگار و زندگی جاحظ
3ـ اندیشه و هنر جاحظ
4ـ آثار جاحظ
5ـ منتخبات از کتاب‌های "النجلاء"، "البغال"، "الحیوان"، "العرجان و البرصان "و "البیان و التبین ."

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جاحظ

  • ناشر: طرح نو
  • کد کتاب: 97936 - 201/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: علیرضا ذکاوتی قراگزلو, عرفان اسلامی, فلسفه اسلامی, ادبیات عرب, ادبیات قدیم, کتاب جاحظ