منو
سبد خرید

ثمر تلخ سمرقند ، بارلاس لنگ

ثمر تلخ سمرقند ، بارلاس لنگ
ثمر تلخ سمرقند ، بارلاس لنگ
ثمر تلخ سمرقند ، بارلاس لنگ
درحال حاضر موجود نمی باشد
ثمر تلخ سمرقند ، بارلاس لنگ
ثمر تلخ سمرقند ، بارلاس لنگ
ثمر تلخ سمرقند ، بارلاس لنگ
ثمر تلخ سمرقند ، بارلاس لنگ
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 146952 - 201/4
  • وزن: 1.20kg
0 ریال

ثمر تلخ سمرقند

نویسنده: بهرام افراسیابی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 686
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب 

این کتاب داستانی تاریخی از حمله تیمور لنگ به ایران است

پیچ و خم های راه های کوهستانی با قله های پوشیده از برف، که اهالی ماوراءالنهر به آن عظمت سلیمان می گفتند، تپه های مارپیچ که در دلشان شعباتی از رود رویا انگیز آموی می گذشت، چشمه سارهای فرحبخش، همه و همه خبر از نزدیک شدن شهر سبز را به مسافر می داد.

درون دره باصفای وحشی بارلاس در کنار رود خروشان، آرام آرام شترانی چند، هماهنگ آنچنان گردنهایشان را بالا و پایین می بردند که گویی در حال اجرای باله ای زیبایند. گرچه آنها بالرین نبودند ولی نوازندگانی خبره به حساب می آمدند. چرا که بدون دخالت دست و بکارگیری انگشت، تنها با همان حرکات موزون گردن، نوایی بس زیبا می نواختند که دنگ دنگ آن تسلی بخش جان و روان هر شنونده زنده دلی بود. شتران فرسنگها راه پیموده و بار هم داشتند ولی با پیروی از شعار همیشگی خویش، احساس خستگی نمی کردند..

"تیمور" نخستین پادشاه گورکانی و موسس سلطنت این سلسله که از 771 تا 807 ه. ق در بیشتر ممالک آسیا پادشاهی کرد. تیمور را ایرانیان به سبب لنگی پای چپش تیمور لنگ می خوانند.تیمور در زبان چغتایی (مردم آسیای مرکزی) به معنای آهن است و از او با القاب تیمور لنگ، تیمور گورکان، (بعد از ازدواج با اولجای ترکان دختر خان کاشغر بود که به او این لقب را دادند) و صاحبقران یاد شده است و اروپاییان به او "تامرلان" می گویند.

لشکرکشی های تیمور 

تیمور فردی بسیار خشن بود. اما تیمور بسیاری از هنرمندان و دانشمندان شهرهای فتح شده را به پایتخت حکومت خود سمرقند می آورد. تمام مورخین و سفرنامه نویسان، هارولد لمپ و کلاویخو و سایدین در این نکته متفق القول هستند که تیمور همه جا را غارت می کرد تا بتواند سمرقند را چون یک شهر رویایی بسازد.

ثروت امیر تیمور از طلا و نقره و سنگ های قیمتی و جواهرات بود، آن قدر زیاد که می توانستند سطح زمین را با سکه طلا فرش کنند. بی رحم تر از این مرد در جهان یافت نمی شود. تظاهر به دینداری می کرد اما در خفا شراب می خورد. اگر در مقابل او صد هزار مرد و زن و کودک را سر می بریدند هیچ تاثیری در او نمی کرد.

فهرست

گروگان
رقص مار
ریاضت در نوجوانی
در مکتب معلم
اولین عشق
انتقال قدرت
به سوی ایران
و…..

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات