كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تیموریان

تیموریان

نویسنده: گروه نویسندگان
ترجمه و تدوین: یعقوب آژند
ناشر: مولی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 244
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

تیموریان یا گورکانیان ایران دودمانى مغول تبار بودند. بنیادگذار این دودمان تیمور گورکانى بود که در آسیاى میانه مى‌زیست و سمرقند پایتختش بود. امیر تیمور کشورى وسیع و دولتى عظیم ایجاد کرد و خطه ما وراء النهر را به مقامى از اهمیت رسانید که تا آن زمان هیچ‌گاه بدان پایه نرسیده بود.

او مرزهاى خود را نخست در سرتاسر آسیاى میانه و آن‌گاه سرتاسر خراسان و آن‌گاه همه بخش‌هاى ایران و عثمانى و بخش‌هایى از هندوستان گسترد. و چون فتوحات تیمور بیشتر جنبه یورش و هجوم داشت تا تسخیر واقعى غالب ممالک مفتوح به زودى از تصرف تیموریان خارج شد.

با این حال ما وراء النهر مدتى مرکز دولتى شد که قسمت اعظم ایران و افغانستان را علاوه بر ولایات ما وراء النهر شامل بود. هنگامى که ممالک وسیع تیمورى تجزیه یافت دوره هرج و مرج پیش آمد. به محض اینکه تیمور مرد، ترکان عثمانى و آل جلایر و ترکمانان درصدد تصرف ممالک از دست رفته خود برآمدند.

با این وجود، اولاد تیمور موفق شدند که شمال ایران را در مدت یک قرن جهت خود نگاه دارند. ولى آنان غالباً با یک‌دیگر در نزاع بودند. با وجود این شاهرخ موفق شد که مناقشات اقوام خود را تا حدى رفع و قدرت و اعتبار مملکت را حفظ کند.

اما پس از مرگ او ممالکش به قسمت‌هاى کوچک‌تر مجزا شد و بر اثر همین کیفیت صفویان و امراى شیبانى، آنها را به متصرفات خود ضمیمه کردند.

با این حال خاندان تیمورى از میان نرفت و نوادگان تیمور چندى پس‌تر فرمان‌روایى خود را به هندوستان بردند و دولت سلسله بابرى را بنیاد گذاردند که اروپائیان آن را «مغول کبیر» مى‌نامند

تیمور با اینکه بسیار خون‌ریز بود ولى به دانش و هنر کشش نشان مى‌داد، از این رو هنرمندان و صنعت‌گران از کشتارهایش در امان مى‌ماندند. فرزندان او نیز سیاست بنیادگذار دودمان تیموریان را پى گرفتند که مى‌توان به تأسیس رصدخانه، مسجد و مدرسه اشاره کرد.

هنر مینیاتور نیز در این دوره از تاریخ ایران به اوج خود رسید. خلیل نوه تیمور که بدو هیچ گونه شباهتى نداشت، اهتمام کامل به رفاه و سعادت مملکت معطوف داشت و خدماتى به علم و ادب کرد. شاهرخ طرف‌دار جدى علوم و صنایع بود و مسجد و بقعه مقدس رضوى که زیارت‌گاه شیعیان است از اوست.

پسر او، الغ‌بیک فرمان داد زیجى ترتیب دادند. حسین بن بایقرا نیز حامى علوم و ادبیات بود. ابو سعید پادشاه توانا، با کفایت، هنر دوست این خاندان نیز خود هنرمند بود. او طرف‌دار متصوفه و اهل عرفان بود و مشایخ صوفیه را گرامى مى‌داشت و بعد از او بود که خاندان تیموریان به صوفى‌گرى روى آوردند

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تیموریان

  • ناشر: مولی
  • کد کتاب: 96655 - 18/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: تاکستن, گرونکه, گولومبک, یعقوب آژند, تیمور, تیموریان, تیمور لنگ, گورکانیان, تاریخ مغول, ایران و مغول, کتاب تیموریان