كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تکه قبل از تکه شدن ؛ الفبای آثار ساعدی

تکه قبل از تکه شدن ؛ الفبای آثار ساعدی

نویسنده: آسیه جوادی ناستین
ناشر: افراز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 416
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

...روز پاییزی آفتابی بود و سال، سال 1348. من و جواد مجابی از وسط خیابان شاهرضا به آن طرف خیابان که دانشگاه بود می‌رفتیم درست وسط خیابان روی برجستگی که برای عابران تعبیه شده بود برای اولین بار چهره‌ی شاد و سرخ غلامحسین ساعدی را که تا آن وقت فقط عکس‌هایش را دیده و کارهایش را خوانده بودم درحالی‌که دست‌هایش را در جیب شلوارش کرده بود، به ما لبخند زد.

شوهرم در معرفی من گفت که تئاتر می‌خواند و او که نمی‌دانم قبلاً کی ما را دیده بود گفت من هروقت شما را می‌بینم با یک بغل کتاب این‌ور و آن‌ور می‌روید.مدت کوتاهی در وسط خیابان با یکدیگر صحبت کردیم و از همان لحظه فهمیدم که دوستی‌مان برقرار می‌شود. به ما گفت که سری به او بزنیم. روز خوبی را در نیم‌روزی روشن و آفتابی با حضور گرم و شاد او شروع کردیم و تا دانشکده از او و کارهایش باهم صحبت کردیم...

غلامحسین ساعدی معروف به گوهرمراد از بزرگ‌ترین نویسندگان معاصر ایرانی در 13 دی 1314 در تبریز متولد شد . غلامحسین ساعدی که خود ترک آذری بود و به زبان مادری خویش نیز بسیار علاقه‌مند بود ، درباره زبان فارسی و جایگاهش در ایجاد همبستگی و نقشِ آن در وحدت ملی ایرانیان ، طی مصاحبه‌ای با رادیو بی‌بی‌سی چنین گفت : « زبان فارسی ، ستونِ فقرات یک ملت عظیم است . من می‌خواهم بارش بیاورم . هرچه که از بین برود ، این زبان باید بماند .

غلامحسین ساعدی کار خود را با روزنامه‌نگاری آغاز کرد . در نوجوانی به طور هم‌زمان در 3 روزنامه فریاد ، صعود و جوانان آذربایجان مطلب می‌نوشت . اولین دستگیری و زندان غلامحسین ساعدی چند ماه پس از 28 مرداد 1332 اتفاق افتاد . این دستگیری‌ها در زندگی غلامحسین ساعدی تا زمانی که در ایران بود ، تکرار شد .

غلامحسین ساعدی تحصیلات خود را با درجه دکترای پزشکی ، گرایش روان‌پزشکی در تهران به پایان رساند . مطبش در خیایان دلگشا در تهران قرار داشت و غلامحسین ساعدی بیشتر اوقات بدون گرفتن حق ویزیت بیماران را معاینه می‌کرد . ساعدی با چوب بدست‌های ورزیل ، بهترین بابای دنیا ، تک نگاری اهل هوا ، پنج نمایشنامه از انقلاب مشروطیت ، پرورابندان ، دیکته و زاویه و آی با کلاه ! آی بی کلاه ، و چندین نمایشنامه دیگری که نوشت ، وارد دنیای تئاتر ایران شد و نمایشنامه‌های غلامحسین ساعدی هنوز هم از بهترین نمایشنامه‌هایی هستند که از لحاظ ساختار و گفتگو به فارسی نوشته شده‌اند .

غلامحسین ساعدی یکی از کسانی بود که به همراه بهرام بیضایی ، رحیم خیاوی ، بهمن فرسی ، عباس جوانمرد ، بیژن مفید ، آربی اوانسیان ، عباس نعلبندیان ، اکبر رادی ، اسماعیل خلج و ... تئاتر ایران را در سال‌های 40 - 50 دگرگون کرد . غلامحسین ساعدی پس از 1357 ساعدی ایران را ترک کرد و در فرانسه اقامت کرد . نمایشنامه اتللو در سرزمین عجایب را در غربت نوشت .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تکه قبل از تکه شدن ؛ الفبای آثار ساعدی

  • ناشر: افراز
  • کد کتاب: 91159
  • موجودی: در انبار
  • 500,000ریال
  • 450,000ریال

برچسب ها: آسیه جوادی ناستین, غلامحسین ساعدی, دکتر ساعدی, تاریخ ادبیات ایران, مقالات ادبی, نمایشنامه, نویسندگان ایران, نقد ادبی, کتاب تکه قبل از تکه شدن ؛ الفبای آثار ساعدی