كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تکامل نظر مونیستی تاریخ ؛ دو جلدی

تکامل نظر مونیستی تاریخ 

نویسنده: گئورگی پلخانف
مترجم: جلال علوی نیا
ناشر: چکیده - نشر بین الملل
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 370
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1358 ~ 1357- دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : نو 

 

مروری بر کتاب 


دو جلدی

... بدون خواندن کلیه آثار فلسفی پلخانف ـ و منظورم خواندن واقعی آنها است ـ نمی توان به کمونیستی واقعی و آگاه بدل شد، زیرا تاکنون در هیچ جای دنیا بهتر از آثار او درباره مارکسیسم نوشته نشده است. و. اولیانف «لنین»

گئورگی والنتینوویچ پـلِخانف زاده ۱۸۵۶ – درگذشته ۱۹۱۸، نظریه‌پرداز مارکسیست روس، بنیان‌گذار جنبش مارکسیستی در روسیه و برای سال‌های متمادی، نماینده و مدافع اصلی آن بود. او همچنین از بنیان‌گذاران حزب سوسیال دموکرات کارگری روسیه بود و بعد از انشعاب در حزب، او به مِنشویک‌ها (حزب اقلیت) پیوست، اما همواره سعی در ایجاد اتحاد بین دو حزب داشت.

کارل مارکس در این نظریه تاریخ بشر را به چهار دوره ی:
۱. کمون اولیه 
۲. برده داری 
۳.فئودالیسم 
۴.سرمایه داری تقسیم می‌کند.

البته مرحلهٔ  پنجم هم وجود دارد که مرحلهٔ سوسیالیسم می‌باشد که مربوط به آینده (نسبت به زمان مارکس) است. پلخانف معتقد بود که جوامع بشری به ویژه جامعه روسیه برای پیاده کردن موفقیت‌آمیز مارکسیسم هنوز «نارس» بوده و سرمایه‌داری باید ابتدا رشد کند تا سوسیالیسم ممکن گردد و از همین رو با دولت شوروی مخالف بود. مهم‌ترین آثار او عبارتند از: «آنارشیسم و سوسیالیسم»، «تاریخ از نگاه یکتاشناسان»، «تاریخ ماتریالیسم»، «حقایق منطقی»، «اهمیت مطالعه تاریخ از نظر تحولات اندیشه»، «نقش فرد در تطور تاریخ» و آخرین تالیف او «مسائل اساسی مارکسیسم».

فهرست

ماده گرایی فرانسه در قرن 18
مورخان فرانسوی دوران احیای سلطنت
سوسیالیست های تخیلی
فلسفه پندارگرای آلمان
ماده گرائی جدید
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تکامل نظر مونیستی تاریخ ؛ دو جلدی

  • ناشر: چکیده
  • کد کتاب: 45510 - 49/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: گئورگی پلخانف, جلال علوی نیا, مارکس, انگلس, مارکسیسم, کمونیسم, فلسفه تاریخ, تاریخ اجتماعی, کتاب تکامل نظر مونیستی تاریخ