كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
توسیدید

توسیدید

نویسنده: رابین اس. داک
مترجم: منوچهر پزشک
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 112
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مورخ یونان باستان - مصور

پس از سقوط شهر تروا در جنگ تروا در حدود سال ۱۱۸۰ پیش از میلاد، سربازان به یونانی فرورفته در باتلاق قحطی و اقتصادی از هم پاشیده بازگشتند. اکنون زمان بازسازی بود. یونان با گذار به دورهٔ دولتشهرهای مستقل و پایه‌گذاری بازی‌های المپیک، دگرگونی سیاسی و فرهنگی چهارصد ساله‌ای را پس از جنگ از سر گذراند.

آتن کانون پیشرفت‌های معماری، هنر، علم و فلسفه شد. در حدود سال ۴۶۰ پیش از میلاد، یونان باستان به عصر زرین خود قدم گذاشت. در این عصر مردمسالاری مستقر گردید، طلیعهٔ مطالعات دانشگاهی پدیدار شد، گام‌های بلندی در راه پیشرفت علم و پزشکی و معماری برداشته شد، و اشعار حماسی و نمایشنامه‌هایی خلق شد ــ دستاوردهایی که هنوز هم از آن‌ها بهره می‌برند.

« توسیدید » یکی از مشهورترین مورخان جهان است که متأسفانه از زندگی خصوصی او اطلاع زیادی در دست نیست . پرورش یافتن وی در یکی از خانواده‌های ثروتمند یونان باستان سبب شد آینده‌ای نویدبخش در انتظارش باشد . پیوند او با خانواده‌های سرشناس سبب شد به مقام رفیع سرداری در آتن دست یابد . شکست در جنگ با سپاه اسپارت دگرگونی تلخی در زندگی‌اش رقم زد و پس از آن مجبور شد آتن را ترک کند .

توسیدید از این موقعیت برای مصاحبه با سربازان هر دو طرف جنگ آتن و اسپارت و نوشتن جزئیات دقیق نبردها بهره گرفت . از خودگذشتگی این مورخ در ثبت دقیق وقایع « جنگ پلوپونزی » برای همیشه شیوه تاریخنگاری را تغییر داد . او نخستین کسی بود که روایت‌ها را همان‌گونه که اتفاق افتاده بودند ، ثبت کرد . کار توسیدید فقط گزارش نبردها نبود . او ضمن تحلیل رویدادهای گذشته برای تأثیرشان بر دوره خود به جستجو درباره علل جنگ‌ها پرداخت .

توسیدید بر روی عرشه کشتی ایستاده بود و آشوب شهر کوچک آمفی‌پولیس را که در برابر او بود، زیر نظر داشت. اگرچه او فرماندهی بخشی از نیرومندترین نیروی دریایی جهان را به عهده داشت، نتوانست از اشغال مهاجرنشین آتنی آمفی‌پولیس به دست اسپارت جلوگیری کند. در این روز سرد دسامبر سال ۴۲۴ پ.م، توسیدید ناامیدانه نظاره‌گر حمله ارتش اسپارت به باروهای شهر بود. چگونه این اتفاق روی داده بود؟ وقتی که شکست او به اطلاع آتنیان می‌رسید چه بر سرش می‌آمد؟

نیروی دریایی آتن شکست خورده بود. توسیدید، فرمانده ناوگان، هنگامی که موظف شد از شهر دفاع کند، می‌دانست که مسئولیت شکست بر عهدهٔ اوست. او از مجازات شکست نیز آگاهی داشت: اعدام یا تبعید از آتن.با توجه به گذشتهٔ پرافتخار توسیدید، گرفتاری در چنین مخمصه مصیبت‌باری او را متحیر کرد. توسیدید به عنوان مردی ثروتمند و شهروند یکی از قدرتمندترین امپراتوری‌های جهان، دوران کودکی را به بهترین نحو گذرانده بود. او حتی از بیماری همه‌گیر سال ۴۳۰ پ.م، بدترین بیماری فراگیری که تا آن زمان در آتن شیوع یافته بود، جان به در برد. پس از آن‌که به عنوان یکی از ده سردار آتن برگزیده شد، به نظر می‌رسید آینده‌ای درخشان خواهد داشت.

اما در آن زمان همهٔ آن‌ها به پایان رسیده بود. چنانچه توسیدید به آتن بازمی‌گشت مورد خشم و غضب مقامات یونانی و شهروندان قرار می‌گرفت. به جای آن، او خود به تبعید رفت. برخی از مورخان معتقدند که او محاکمه و به تبعید فرستاده شد. به اعتقاد برخی دیگر، ممکن است که او پیش از آن‌که مجازات شدیدتری ــ مرگ ــ برایش انتخاب کنند، خودش مجازات خود را انتخاب کرده باشد.

توسیدید پس از مطرود شدن از آتن سال‌های پیش رو را می‌خواست چگونه بگذراند؟ هفت سال پیش‌تر در سال ۴۳۱ پ.م، وقتی که جنگ پلوپونزی میان آتن و اسپارت آغاز شد، توسیدید دست به نوشتن تاریخی در بارهٔ این جنگ زده بود. اگرچه او از آن پس عملاً در صحنه جنگ حضور نداشت، می‌توانست به نگارش خود در بارهٔ اختلافی ادامه دهد که در سراسر یونان گسترش یافته بود. او میدان‌های جنگ را دیده و با بازماندگان و سربازان هر دو طرف صحبت کرده بود. مادام که از آتن دور بود، می‌توانست به دیگر جاهای جهان سفر کند....

پروش یافتن توسید ید در یکی از خانواده های ثروتمند یونان باستان سبب شد آینده ای نوید بخش در انتظارش باشد.
پیوندش با خانواده های سرشناس نیز سبب شد به مقام رفیع سرداری در آتن دست یابد.

شکست در جنگ با سپاه اسپارت دگرگونی تلخی در زندگی اش رقم زد و پس از آن مجبور شد آتن را ترک کند.توسید ید از این موقعیت برای مصاحبه با سربازان هر دو طرف جنگ آتن و اسپارت و نوشتن جزئیات دقیق نبردها بهره گرفت.از خود گذشتگی توسید ید در ثبت دقیق وقایع«جنگ پلوپونزی» برای همیشه شیوه تاریخنگاری را تغییر داد.

فهرست

• زیستن تاریخ، ساختن تاریخ
• بزرگ شدن در دوره طلایی آتن
• نخستین مردمسالاری جهان
• ریشه های جنگ
• آغاز جنگ
• بیماری بزرگ
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

توسیدید

  • ناشر: ققنوس
  • کد کتاب: 108964 - 94/2
  • موجودی: در انبار
  • 128,000ریال

برچسب ها: رابین اس. داک, منوچهر پزشک, داستان های تاریخی, تاریخ یونان, تاریخ نویسان, یونان, کتاب توسیدید