منو
سبد خرید

توسعه روستایی ؛ با تاکید بر جامعه روستایی ایران

توسعه روستایی ؛ با تاکید بر جامعه روستایی ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد
توسعه روستایی ؛ با تاکید بر جامعه روستایی ایران
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148161 - 65/5
  • وزن: 0.32kg
0 ریال

توسعه روستایی

نویسنده: مصطفی ازکیا - غلامرضا غفاری
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 324
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

با تاکید بر جامعه روستایی ایران

توسعه روستایی در ایران از مباحثی است که کمتر به‌صورت مستقل مورد بحث قرار گرفته است. در چند سال اخیر با دایرشدن رشته توسعه روستایی در مقاطع کارشناسی ارشد و نیز بسط ادبیات مربوط به توسعه در شاخه‌های مختلف از حیث نظری و تجربی، زمینه برای طرح مباحث مربوط به توسعه روستایی مستقل فراهم گردیده است. کتاب حاضر حاصل پژوهش‌های نظری و تجربی در خصوص موضوعات و مسائل مربوط به توسعه روستایی با تأکید بر جامعه ایران است.

به رغم اینکه در ایران از دهه 1350 مباحث مربوط به توسعه و عمران روستایی مورد توجه اندیشمندان وکارگزاران قرار گرفته ، لیکن کمتر در قالب چارچوبی مستقل روستایی در دوره تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد در زیر مجموعه گروه های علوم اجتماعی و کشاورزی در برخی از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ، ضرورت تدوین ادبیات توسعه روستایی اهمیت بیشتری پیدا کرده است .

مطالب کتاب که حاصل پژوهش نظری و تجربی است در سه بخش تنظیم شده است.
بخش اول کتاب عنوان «توسعه و تحول روستایی» را بر خود دارد و شامل ۴ فصل آغازین کتاب است. در فصل اول ابعاد مفهومی و نظری توسعه روستایی در فرآیند توسعه جوامع در مقیاس ملی مطرح و برنامه‌ریزی روستایی و مولفه‌های مربوط به آن بررسی شده‌اند. فصل دوم از بخش اول به فرآیند تشکیل روستا و روند آبادی‌نشینی و چگونگی استقرار جمعیت از واحدهای روستایی را شامل شده و تاثیر سیاست بر برنامه‌های عمرانی و توسعه‌ای بر مناطق روستایی را مورد کاوش قرار داده است. فصل سوم به تحولات جمعیتی در جامعه روستایی از منظر جامعه‌شناختی می‌پردازد و فصل چهارم بخش اول، وضعیت قشربندی اجتماعی در جامعه روستایی و تحولات آن را بررسی کرده است.

بخش دوم کتاب عنوان «سیاست‌های توسعه روستایی» را با خود یدک می‌کشد که این بخش شامل ۵ فصل است. فصل پنجم تا نهم این بخش به ترتیب به بررسی ساختار سیاسی و توسعه روستایی، اصلاحات ارزی و سیاست‌های کشاورزی بعد از انقلاب اسلامی و بررسی نقاط قوت و ضعف آن، دولت و مشارکت اجتماعی روستاییان از چهار سنخ مشارکت اجتماعی (شیوه ضدمشارکتی، شیوه مشارکت هدایت شده، شیوه مشارکت فرآیند، شیوه مشارکت واقعی)، نظام بهره‌برداری و توسعه کشاورزی، سازمان‌های حمایتی و ساختارهای زیربنایی، فقر و آسیب‌پذیری روستایی، گروه‌های آسیب‌پذیر و سازمان‌های حمایتی می‌پردازد.

بخش سوم کتاب به بررسی مطالعات میدانی و پیمایش‌های موردی می‌پردازد که در ۳ فصل انتهایی ارائه شده است. فصل دهم موضوع فقر و آسیب پذیری و توسعه را در روستا به خود اختصاص داده است که مبتنی بر مطالعه موردی در منطقه روستایی گرمسار است. فصل یازدهم به پژوهش‌های انجام شده روی جامعه عشایری و اسکان و مطالعه موردی اسکان عشایر دشت بکان اقلید فارس است. فصل پایانی کتاب با عنوان سرمایه اجتماعی و توسعه روستایی، به مطالعه موردی روستاهای شهرستان کاشان مربوط می‌شود. سه مولفه اصلی سرمایه اجتماعی تحت عنوان اعتماد اجتماعی، انسجام اجتماعی و مشارکت اجتماعی در این فصل مطالعه و مورد بررسی قرار گرفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات