كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
توحید عملی و عینی در مکاتیب حکمی و عرفانی

توحید عملی و عینی در مکاتیب حکمی و عرفانی

نویسنده: حاج سیدحسین حسینی طهرانی
ناشر: حکمت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 352
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

کتاب حاضر در برگیرنده مجموعه ای از نامه های فلسفی حکیم شیخ محمد حسین اصفهانی (کمپانی) و جواب های عرفانی حاج سید احمد کربلائی، پیرامون مبحث عینیت صفات ثبوتیه خداوند با ذات بر مذاق توحیدی حکما و نفی صفات از مرتبه ذات بر مذاق توحیدی عرفا و همچنین بسیاری دیگر از موارد بحث میان دو مسلک می باشد .

نویسنده این مجموعه، مرحوم علامه حاج سیدمحمدحسین حسینی طهرانی، از علماء و عرفای عالیقدر و معاصر، قرن پانزدهم هجری قمری است.از آنجا که مباحث بسیار دقیق و عمیق توحیدی عرفانی و فلسفی نامه های دو طرف، حاوی مطالب عالیه علمی، از دو منظر «حکمت و عرفان» و بسیار مهم و نیاز به تحلیل و بررسی داشت، مرحوم علامه طباطبائی (صاحب تفسیر گرانبهای المیزان) ضمن درس هایی در حوزه علمیه قم، سه نامه اول مرحوم سید و سه نامه اول مرحوم شیخ را در ایام پنجشنبه و جمعه، تدریس و بر هر یک از نامه ها، عنوان «تذییلات و محاکمات» قرار داده شد.

بعد از رحلت ایشان، علامه سیدمحمدحسین حسینی طهرانی (نویسنده کتاب) نظرات خود را بر هشت نامه مانده آن دو بزرگوار اضافه کرده و شرح و تذییل نمودند و بدینسان این کتاب ارزشمند که نگرش توحیدی و معرفتی عارف حکیم را، بررسی کرده و حق را روشن ساخته، براساس تلاش های پی گیر او، تالیف و تدوین شد...

توحید علمی و عینی مجموعاً چهارده نامه است که در تشریح توحید عرفاء و توحید فلاسفه فیما بین مرحوم آیه الـله حاج سیّد أحمد کربلائی و مرحوم آیه الـله حاج شیخ محمّد حسین اصفهانی (کمپانی) ردّ و بدل شده که سرچشمه آن تفسیر دو بیت از عطار نیشابوری بوده است.

بجهت دقّت و عمق این مباحث عرفانی و فلسفی مرحوم علامه طباطبایی در ضمن درسهائی در حوزه علمیّه قم آنها را تدریس فرموده و تذییلات و محاکماتی بر شش نامه اوّل نوشته بودند. علاّمه طهرانی قدّس سرّه مجموعه این مکاتبات و محاکمات را بهمراه تکمیل تذییلات بر هشت نامه دیگر تحریر نموده و در اختیار مشتاقان لقاء الهی قرار داده است.
توحید علمی و عینی از یک مقدمه و سه بخش تشکیل شده است. بخش اول، چهارده مکتوب و بخش دوم، شش محاکمه و بخش سوم، نه تذییل دارد.

چگونگى پیدایش این مکاتبات جالب عرفانى به این شرح است:
یکى از فضلاى خوش‌ذوق حوزه علمیه نجف به نام شیخ اسماعیل تبریزى، متخلص به «تائب» نامه‌اى به آیت‌الله آخوند محمدکاظم خراسانى صاحب «کفایه الأصول» نوشت و از معناى این اشعار فریدالدین عطار نیشابورى در «منطق الطیر» جویا شد:

دائما   او   پادشاه   مطلق   است            در  کمال  عز خود  مستغرق  است
او به سر ناید ز خود آنجا که اوست            کى رسد عقل وجود آنجا که اوست

 
آخوند پاسخ داد: «چون که او قائم به ذات خود است، امکان حاجب ندارد، پس عقل و خیال انسان هم به آنجا که اوست نمى‌رسد و ادراک نمى‌کند؛ چه، غیر از ذات اقدس در آن مقام و جا چیزى نیست. کان الله و لم یکن معه شییء و هو الآن کما کان و لا یشغل به مکان»

چون پاسخ، بسیار مختصر بود، سؤال‌کننده قانع نشد. پس همان پرسش را از آیت‌الله سید احمد کربلایى و همچنین آیت‌الله شیخ محمدحسین غروى پرسید و چون پاسخ‌ها را متفاوت دید، پاسخ هریک را به دیگرى ارائه کرد و بدین ترتیب آن دو عالم بزرگوار را به مکاتبه و گفتگو کشاند و در نتیجه هفت مکتوب از سید و هفت مکتوب از شیخ پدید آمد و مطالب بسیار عمیق و دقیق و تأمل‌برانگیزى مطرح گردید که مى‌تواند راه‌گشاى حل مسائل عرفانى شود.

این مکاتبات از سوى شیخ و با پرسشى درباره اضافه اشراقیه شروع شد، ولى سرانجام بعد از چندین مکاتبه، سید عصبانى شد و با اشاره به لقبش، «واحد العین» و این نکته عارفانه که: «خداوند چشم او را از غیر خودش کور کرده» و بعد این دعاى نامتعارف که: «خدا کورترش کند»، اعلام کرد که هیچ دوست ندارد کثرت را ببیند و درباره آن بیندیشد و لذا آن مکاتبات را عاشقانه قطع کرد.

در هر حال، نظر و پاسخ اصلى شیخ عبارت از «وحدت تشکیکى وجود» است، ولى سید از «وحدت شخصى وجود» جانب‌دارى مى‌کند. علامه طباطبایى و آیت‌الله حسینى تهرانى در تعلیقاتشان بر این مکاتبات از «وحدت شخصى وجود» حمایت کرده‌اند

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

توحید عملی و عینی در مکاتیب حکمی و عرفانی

  • ناشر: حکمت
  • کد کتاب: 104319 - 113/2
  • موجودی: در انبار
  • 245,000ریال
  • 190,000ریال

برچسب ها: حاج سید حسین حسینی طهرانی, عرفان اسلامی, معارف اسلامی, توحید, اسلام, فقه شیعه, شیعه, کتاب توحید عملی و عینی در مکاتیب حکمی و عرفانی