منو
سبد خرید

توتم و تابو در شاهنامه

توتم و تابو در شاهنامه
موجود نمی باشد
توتم و تابو در شاهنامه
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 86084
  • وزن: 0.50kg
  • SKU: 31342

توتم و تابو در شاهنامه 

نویسنده: فاطمه توسل پناهی
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 448
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ:  1

 

مروری بر کتاب 

با نگاهی به یادگار زربران و کارنامه اردشیر بابکان

از نگاه فروید دین توتمی از احساس گناه و تلاش برای پرداخت کفاره و جبران سرچشمه می گیرد . به نظر فروید، این عوامل در ریشه ی همه ی ادیان بشری قرار دارد . همه ی ادیان بعد ی در واقع کوشش هایی برای حل این مسئله اند و تنها از جهت مرحله ی فرهنگی که این کوشش در آن صورت می گیرد و راه حل های اتخاذ شده با یکدیگر تفاوت دارند. 

توتم و تابو 

به نظر فروید، انسان ابتدایی، در دسته آغازین زندگی می کرد. این دسته تشکیل می شد از نری مسلط که پدر بود و تعدادی از ماده ها را در انحصار خود داشت . این پدر نیرومند، پسران خود را از ماده ها دور نگه می داشت. روزی این پسران متحد شده پدر مسلط را کشتند و سپس آن را خوردند . دلیل این آدم خواری به نظر فروید این بود که آنها اعتقاد داشتند با خوردن قربانی، نیرو و قدرت او را به دست می آورند.

بعد از مدتی، آنها از عمل خویش پیشیمان شدند و برای جبران و کفاره عمل خویش دو ممنوعیت را ابداع کردند : یکی این که نمادی به صورت یک نوع حیوان را به جای پدر گذاشتند؛ این نماد است.  برادران خوردن حیوان توتمی را حرام اعلام کردند، و دیگر این که ازدواج درون گروهی را حرام کردند و با تحریم ماده های آزاد شده بر خود، از ثمرات پیروزی شان چشم پوشی کردند ...

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب