منو
سبد خرید

تهافت التهافت ؛ در جواب تهافت الفلایفه غزالی

تهافت التهافت ؛ در جواب تهافت الفلایفه غزالی
تهافت التهافت ؛ در جواب تهافت الفلایفه غزالی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تهافت التهافت ؛ در جواب تهافت الفلایفه غزالی
تهافت التهافت ؛ در جواب تهافت الفلایفه غزالی
تهافت التهافت ؛ در جواب تهافت الفلایفه غزالی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 42615
  • وزن: 0.90kg
  • SKU: 1550
  • UPC: 25
0 ریال

تهافت التهافت ؛ در جواب تهافت الفلایفه غزالی

نویسنده: ابوالولید محمدبن رشد اندلسی
مترجم: علی اصغر حلبی
ناشر: جامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 528
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار:  1384- دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

کتاب حاضر در حقیقت دفاعی است از فیلسوفان و فلاسفه که توسط 'ابن رشد اندلسی' به نگارش درآمده است. 'امام محمد غزالی' در کتاب 'تهافه الفلاسفه' در بیست مساله به فیلسوفان حمله کرده و ابن رشد در این کتاب می‌کوشد انتقادات او را رد کرده، فلسفه و فیلسوفان ـ به ویژه مشائیان ـ را از تخطئه‌های او مبرا نماید. 

مترجم کتاب می‌گوید: در تاریخ اسلام، در پیکاری که میان فلسفه و کلام صورت گرفت، فلسفه‌ شکست خورد، و واپسین ضربت را به فیلسوفان ابوحامد غزالی زد که به فلسفه حمله آورد، و این معنی در همین کتاب تهافت التهافت ابن رشد به نیکی پیدا است.

کتاب حاضر یکی دیگر از کتابهای ارزشمند فیلسوف بزرگ ابن رشد است که به زبان عربی تألیف یافته است. تهافت التهافت مشهورترین کتاب ابن رشد است و جواب (یا ردی) است بر کتاب "تهافت الفلاسفه" اثر غزالی که در آن، غزالی به بیان اشتباهات و خطاهای فلاسفه پرداخته است. در واقع ابن رشد در کتاب "تهافت التهافت" به اتهامات و دعاوی غزالی، پاسخ کافی داده است و خطاها و لغزش های وی را بیان نموده و با روشی کاملا استدلالی و برهانی، از مبانی فلسفی دفاع کرده است.

تهافت به معنای تناقض و تناقض گویی است و تهافت الفلاسفه یعنی تناقض گویی فلاسفه. از ترجمه انگلیسی کتاب تهافت التهافت نیز که وندنبرگ آن را "بی ارتباطی بی ارتباطی" ترجمه کرده برمی آید که تهافت را به معنی تناقض می داند؛ و بدین رفته است که تهافت عبارت از تناقض در آراء و عدم هماهنگی و پیوستگی میان آنها است و به نظر مترجم این نظر از نظرهای دیگر به محتوای کتاب و موضوع آن نزدیک تر است، زیرا قصد غزالی نیز در کتاب "تهافت الفلاسفه" فیلسوفان نیست (اگرچه نام کتاب تهافت فیلسوفان است) بلکه بیشتر به عدم ارتباط و انسجام مباحث فلسفی آنان و نبودن ملازمه میان مقدمات منطقی و نتایج آنها نظر دارد.

ابوالولید محمد بن احمد بن رشد، معروف به ابن رشد، در سال 520 هجری قمری/ 1126 میلادی در قرطبه یکی از مراکز اندیشه و علم در اسپانیا متولد شد. او در خانواده ای که سال ها مهد علم و فقاهت بود، پرورش یافت. پدر و جد پدری وی، هر دو منصب قاضی القضاه اندلس را به عهده داشتند. ابن رشد در جوانی به اکثر علوم زمان خود دست یافت و در ریاضیات، طبیعیات، نجوم، منطق، فلسفه و طب مهارت یافت. در سال 548 هجری به دعوت "عبدالمؤمن" که در صدد تأسیس مدارس علمی بود، به مراکش رفت و در آن جا کتابی در طب عمومی، موسوم به "الکلیات" نوشت.
آنچنان که مشهود است، ابن رشد بنا به توصیه "ابن طفیل" در زمان ابویعقوب (پسر و جانشین عبدالمؤمن) که مردی با فرهنگ و مطلع از فلسفه بود، به شرح آثار ارسطو پرداخت. معروفترین کتاب وی، تفسیر او بر کتاب مابعدالطبیعه ارسطو است. در سال 565 هجری قاضی "اشبیلیه" شد و پس از دو سال، به قرطبه بازگشت و منصب قاضی القضاتی را بر عهده گرفت. پس از مرگ ابویعقوب در سال 580 هجری، پسرش ابویوسف ملقب به "المنصور" به جای او نشست. در آغاز، او ابن رشد را که دیگر مقامی بسیار ارجمند یافته بود، سخت مورد تکریم و احترام قرار داد؛ اما پس از 10 سال بر اثر فشار افکار عمومی و یا به واسطه غرض ورزی های شخصی، ابن رشد مورد اتهام کفر و زندقه قرار گرفت و ناگهان از چشم خلیفه افتاد لذا فرمان داد کتاب هایش را بسوزانند.

فهرست

1- اتصال خدا با عالم: شامل چهار مسئله اول کتاب (قدم عالم - ابدیت عالم و زمان – خدا فاعل و صانع عالم است - عجز فیلسوفان از اثبات وجود صانع)
2- یگانگی خدا و عجز فیلسوفان از اثبات آن (مسئله پنجم)
3- صفات خدا (از مسئله ششم تا دوازدهم را دربر می گیرد)
4- علم خدا به جزئیات (مسئله سیزدهم)
5- مسائل فلکی و طبیعی (از مسئله چهاردهم تا شانزدهم)
6- سببیت (مسئله هفدهم)
7- نفس انسانی (مسئله هجدهم و نوزدهم)
8- بعث اجساد و حشر ارواح (مسئله بیستم)

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات