كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تمدنهای پیش از تاریخ

تمدنهای پیش از تاریخ

نویسنده: حسن خوب نظر
نقاش : غلامحسین صابر

ناشر: دانشگاه پهلوی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1346 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

پیدایش انسان و سیر تمدن از ابتدا تا عصر فلزات - مصور

تا قرن بیستم تصور براین بوده اند که مصریان و یونانیان بنیانگزاران اولین تمدنهای بشری بودند.با مکشوفات وپژوهشها و تحقیقاتی که اوایل قرن بیستم صورت گرفت عکس این مطلب به اثبات رسید و دیگر بر اساس مستندات متین و بصورت قطعی محرز شده است که نه تنها تمدن مصر باستان اولین تمدن بشری نیست بلکه نتیجه مستقیم تمدن عالی سومری است. با ستان شناس شهیر آمریکایی پرفسور woolley که در صدر هیئت حفاری از طرف دانشگاه پنسیلوانیا وموزه بریتانیا ماموریت کنکاش و پژوهش در شهر "اور"را یافته بود بصورت قطعی و علمی در کتابی که بعدا تالیف کرد چنین نگاشت: تمدن سومری ۲۰۰۰سال قبل از تمدن مصر بوجود آمده و فرضیه نخستین تمدن بشری در مصر کاملا مردود می باشد. سومریان ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد وارد مراحل عالی تمدن بشری شده اند و الگویی کامل برای تمدنهای مصر,آشور,آسیای صغیر,کرت و یونان شده اند.

نه تنها تمدن مصر ویونان وام دار تمدن سومری است بلکه همانطور که متعاقبا خواهیم دید, نگاشت قانون با تمدن عالی سومری آغاز شده است بطوری که قانون مشهور حمورابی چکیده ای بیش از قوانین موضوعه سومری نیست. سومریان اولین ملت متمدنی بودند که شهرنشینی اختیار کردند و بلحاظ اجتماعی اولین گروه بشریتند که به قانون گردن نهادند که شاهد این مدعا اسناد و مدارک کشف شده مربوط به آن اعصار از منطقه (از جمله سند معاملات املاک بین سومریان) می باشد.

 بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی سومریان حدودا ۴۵۰۰سال ق.م نخستین تمدن درخشان بشری را پایه گذاری کردند و دولت شهرهای باشکوهی چون اور، اوروک، نیپور، کیش، لاگاش، اریدو و غیره بنا نهادند، لازمه ایجاد چنین تمدنی اینست که سومریان حداقل ۵۰۰ سال قبل از بوجود آوردن دولت شهرها، در منطقه حضورداشته باشند یعنی می‌توان گفت سومریان ۴۵۰۰-۵۰۰۰ سال ق.م در منطقه میانرودان بوده‌اند. این باور که چرا سومریان را نخستین قوم شکل یافته می‌خوانند چند علت دارد. ابتدایی ترین و برترین آثار کشاورزی که نشانه زندگی اجتماعی آنان است، ابزار سازی و دانش استفاده از فلزات، خط و نوشته که مهم‌ترین اختراع بشری است (خط سومریان میخی بوده و حدود ۴۵۰۰_۵۰۰۰ سال قدمت دارد.) و وجود شهرهای مستقل. درباره خاستگاه سومریان پیش از آمدن ایشان به میانرودان هیچ سند و گواه و راهنمای تاریخی وجود ندارد اکثر دانشمندان خاستگاه ایشان را از فلات ایران و از دامنه‌های زاگرس دانسته‌اند. علی‌پاشا صالح سومریان را از تبار قفقازی (همنژاد با چچن‌ها و گرجی‌ها) دانسته و خط سیر مهاجرت ایشان را از شمال غربی ایران نوشته‌است ولی برای اثبات این نظریه مدرکی تاریخی وجود ندارد.

فهرست 

زمین و پیدایش حیات
تقسیمات زمین به ادوار معرف الارضی
جانوران و گیاهان ادوار مختلف
دوران چهارم یا عصر یخبندان 
منشا انسان
اندیشه تغییر انواع از قرون وسطی به بعد
ظهور انسان
اصل و نسب و تکامل انسان
نژادها
تبعیضات نژادی
تمدن های اولیه بشر
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تمدنهای پیش از تاریخ

  • 0ریال

برچسب ها: حسن خوب نظر, غلامحسین صابر, تاریخ تمدن, پیدایش جهان, تکامل, انسان شناسی, جهان باستان, تاریخ باستان, تاریخ اجتماعی, کتاب تمدنهای پیش از تاریخ