دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تمایزات مشروطه خواهان مذهبی و غرب گرا

تمایزات مشروطه خواهان مذهبی و غرب گرا

نویسنده: محمدصادق مزینانی
ناشر: بوستان کتاب قم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 590
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ جلد کتاب کمی خاک گرفته است

 

مروری بر کتاب 

انقلاب مشروطه از مقاطع مهم و سرنوشت ساز در تاریخ ایران است. در این انقلاب، دو گروه دچار اختلافات شدند: مشروطه خواهان مذهبی و جریان گرا. پژوهش حاضر می کوشد با ارائه اسناد و شواهد معتبر، چگونگی رویارویی این دو جریان و فراز و فرود آن را شناسایی و تمایزات این دو را معرفی کند و سپس آن جریان ها را با حوادث و جناح های پس از انقلاب اسلامی تطبیق نماید.

مولف رشته سخن را با تحقیق و بررسی تعاریف سنت و تجدد و رویارویی در جریان سنتگرایی و تجددگرایی آغاز میکند. وی در فصل نخست درباره دیدگاههای مشروطهخواهان مذهبی و عالمان این جریان سخن گفته و سپس از کسانی چون ملکم خان ناظم الدوله، آخوندزاده، طالبوف، تقی زاده و دیگر هم مسلکان آنها با عنوان مشروطه خواهان سکولار و پیشگامان غربگ رایی نام می برد.

نویسنده در ادامه راجع به مبانی نظری و معرفتی مشروطه خواهان غرب گرا ذیل عناوین: انسان محوری یا اومانیسم، عقلگرایی، علمگرایی و سکولاریسم بحث میکند. تلقی و تفسیر از مشروطه و ارکان آن، جایگاه قانون اساسی و مجلس شورای ملی در تصمیم گیری ها و حد و حدود مجلس در قانونگذاری را مولف از دو دیدگاه متفاوت مورد بررسی قرار داده و به معیارها و ملاک های آنان در قانونگذاری اشاره می نماید. وی در پایان درباره شعارهای سیاسی طرح شده در مشروطیت چون آزادی و قانونگرایی و نیز دیگر مسایل تاریخی و اجتماعی با استناد به شواهد و گفته های دو جریان به تفصیل سخن میگوید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات