منو
سبد خرید

تفکر علمی و توسعه اقتصادی و اجتماعی

تفکر علمی و توسعه اقتصادی و اجتماعی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تفکر علمی و توسعه اقتصادی و اجتماعی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 128144 - 55/5
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 65
0 ریال

تفکر علمی و توسعه اقتصادی و اجتماعی

نویسنده: حسین پیرنیاش
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 222
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1347 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

مصور

انسان تنها موجودی است که به علت برخورداری از عقل، قدرت تفکر، استنتاج، کشف و نوآوری می‏تواند برای شناخت خود، جهان، جامعه و برقراری روابط با آنها تلاش و موفقیت‌هایی به دست آورد. از طرف دیگر لازمه غلبه بر دشمن برخورداری از سلاح علم، تفکر، تدبر و محاسبه است.

هرجامعه که از فرهنگ علمی و پشتیبانی حاکمیت از علم و پژوهش برخوردار باشد، زمینه‏های جهش و ارتقاء وضعیت را دارد و در صورتی که با ایمان به خدا و ارزش‌های الهی پیوند داشته باشد، می‏تواند در جهت انسانی و ارزش‌های متعالی و ارتقاء کیفی زندگی حرکت کند.

لازمه هرگونه توسعه و پیشرفتی تحول در عقاید، فرهنگ عمومی و معیارهای مبتنی بر تولید علم و نظریه‏پردازی می‏باشد. جنبش نرم‏افزاری در واقع حاصل رواج تفکر علم مداری، شایسته سالاری و حاکمیت قانون و ارزش‌ها است. از این رو عقلانیت، برنامه‏ریزی، نظم و امنیت، از لوازم تحقق چنین حرکتی می‏باشد.

آموختن و انباشت و تکرار مکرر علم، ثمرات و آثار محدودی دارد، زیرا در این حالت دانسته‏های قبلی به دیگران منتقل شده بدون آنکه توجهی به تحولات و دگرگونی‏های عینی و بیرونی شده باشد. به عبارت دیگر همچنانکه شرایط اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و حتی اوضاع طبیعی و آب و هوایی دچار تحول و دست خوش تغییر می‏شوند و همانطور که مطالب جدیدی از جهان کشف می‏شود، شایسته است که مطالعه مستمر و دائمی، کشف علل و عوامل، درک آثار و پی‏آمدهای آن برای هر یک از محققین و دانش پژوهان رشته‏های مختلف علوم به صورت ارزش و قابل ستایش و مورد تشویق باشد.

تفکر و تعقل و تدبر سه واژه تقریبا مشابه و مترادفی هستند که از ویژگی‏های اختصاصی انسان و دقیقا در راستای هدف کمال‏طلبی و برای ارتقای وضعیت زندگی به او هدیه شده است.

هرگونه استدلال و فهم ریشه‏ها و علل وقوع پدیده‏ها، کشف راه‏حل معضلات و مشکلات و شکستن بن بست‏ها تابعی از تفکر و تعقل و به کار گرفتن قدرت فکر و عقل می‏باشد. بازشناسی و باز تعریف پدیده‏های جدید، راهیابی و خروج از وضعیت نامطلوب و حرکت به سمت وضعیت مطلوب، تبیین و تحلیل واقعیت‏ها و به ویژه آینده‏نگری و پیش‏گیری از روندهای خطرناک و تهدیدآفرین، نیازمند شناخت دقیق قوانین حاکم بر جامعه و جهان و شناخت روندهای اجتماعی است. رسیدن به چنین شناختی و ارائه راهکارهای شایسته نیازمند تفکر و تعقل و تدبر است.

اقتصادانان معمولاً عوامل تولید را به طبیعی و انسانی تقسیم می‏کنند و برای کار انسان نقش اصلی قائلند، و جامعه‏شناسان نیز اساس تحولات اجتماعی را انسان و توانایی‏های او می‏دانند. در واقع آگاهی انسان محور و اصل در تحول می‏باشد، زیرا عوامل طبیعی مانند آب، زمین، منابع زیرزمینی و... تماما در اختیار. در تصرف انسان است تا براساس علم و اراده و هدفی که انتخاب کرده است، آنها را به کار گیرد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات