منو
سبد خرید

تفکری در فلسفه دکارت

تفکری در فلسفه دکارت
تفکری در فلسفه دکارت
  • موجودی: موجود
  • مدل: 152036 - 57/5
  • وزن: 0.40kg
350,000 ریال

تفکری در فلسفه دکارت

نویسنده: سید یونس ادیانی
ناشر: نقش جهان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 307
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

اساسی‌ترین پرسش این است که مفاهمه چیست؟ چه مفاهمه‌ای فلسفی است؟ و این مفاهمه چه هدف مشخصی را دنبال می‌نماید .مفاهمه نحوه‌ای از بازخوانی و باز فهمی اندیشه‌ها و تعمق در فهم فلاسفه به صورت فلسفی ـ منطقی است .بدین سان مفاهمه نه ناظر بر شرح و تفسیر صوری، محتوایی و نقد است و نه در ردیف یادآوری فراموش شده‌ها، بلکه هدف آن ایجاد نو فهمی در معنا آفرینی، معنی سازی، مفهوم سازی و نیز طرح و فهم دغدغه‌ها و افکار فلاسفه پیشین است .

دغدغه‌های اصلی دکارت از طرح شک مصلحتی معطوف به دو چیز ممتاز بود :به کار بردن درست عقل و طرح شک برای تحقیقات و تفکراتی در باب افکار فلاسفه گذشته ... از طرفی انقلاب دکارتی با این اصل شروع شد که زبان طبیعت مادی، ریاضی است و با توجه عمیق مباحث علم حرکات را به این نحو توضیح می‌داد...دکارت از معدود فیلسوفان و اندیشمندانی بود که هم به تجربه ایمان داشت و هم به اصالت عقل پافشاری می‌کرد...به نظر می‌رسد که باید روش دکارت را پیش گرفت و از فرهنگ صوری زدگی قهر انگاری رهایی یافت و با رازبینی به تامل در مباحث فلسفه پرداخت .

در این کتاب به سه مفاهمه در افکار دکارتی اشاره شده که یکی درباره "تاملات در فلسفه اولی و اصول فلسفه، دوم درباره رساله گفتار در روش، و سوم به مجموعه آثار فلسفی دکارت اختصاص داده شده که اولی به مفاهمه تفکر، دومی به اندیشه، و سوم به نتیجه مربوط می‌شود .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات