منو
سبد خرید

تفسیر کبیر ؛ مفاتیح الغیب ؛ نه جلدی

تفسیر کبیر ؛ مفاتیح الغیب ؛ نه جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تفسیر کبیر ؛ مفاتیح الغیب ؛ نه جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 92208 - 30/3
  • وزن: 5.00kg
  • UPC: 390
0 ریال

تفسیر کبیر ؛ مفاتیح الغیب

نویسنده: امام فخر رازی
مترجم: علی اصغر حلبی
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 4100
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1386 ~ 1383 - دوره چاپ: 2 ~ 1

 

مروری بر کتاب

نه جلدی

هر مجلد از این مجموعه با مقدمه‌ای آغاز می‌گردد که طی آن، ضمن بیان ویژگی‌های علمی، اخلاقی و روش‌شناسی فخر رازی، مباحثی درباره شرایط دعا، مراتب سعادت، فایده بحث و جدل، و تفسیر برخی آیات مطرح می‌شود .این تفسیر با استناد به آیات قرآن کریم، همچنین روایات پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) و نیز برخی منابع اسلامی (نظیر : احیاء‌العلوم غزالی) نگارش یافته است .

تفسیر کبیر یا مفاتیح الغیب نوشته امام فخر رازی (محمّد بن عمر بن الحسن بن الحسین التیمی البکری، 543 یا 544-606 هـ.ق.) جامعترین اثر او و یکی از سه چهار تفسیر مهم و طراز اوّل قرآن کریم است. امام فخر که جامع علوم عقلی و نقلی است و در فلسفه و کلام و منطق و فقه و اصول فقه و ادب و لغت و زبانشناسی و علوم طبیعی و علم النّفس و اخلاق، و حتّی عرفان، پایگاه علمی رفیعی دارد، همه فضل و فرهنگ خود را در نگارش این تفسیر عظیم به کار گرفته است. بارزترین جنبه تفسیر کبیر، جنبه کلامی آن است که در آن در درجه اوّل در ذیل تفسیر هر آیه، یا استطراد آراء و مقالات معتزله را نقل و نقد میکند؛ و در درجه بعد به نقد و نقض و ارزیابی آراء سایر فرقه ها، بویژه کرامیّه اهتمام دارد.

برخی این تفسیر را به سبب طرح مباحث کلامی فراوان، دائره المعارفی در علم کلام می دانند. فخرالدین رازی (امام فخر رازی) در این تفسیر با رویکردی عقلی، به تفسیر آیات می پردازد و معارف و علوم آن زمان را به مناسبت ذکر کرده، بنابراین، تفسیر پر از اقوال حکما و فلاسفه و نزاع های عقلی است. او در تفسیر آیات، مباحث مربوط به آیه را به طور منظم دسته بندی و برای رد کردن آرای مخالفان خود (مثل معتزله و کرامیه) مطالب آنان را به تفصیل بیان می نماید. وی به اختلافات کلامی غله ها و مذاهب گوناگون نیز توجه داشته و از اشاعره، امامیه، ثنویه، جبریه، خوارج و روافض یاد کرده است. این تفسیر بر مقدمه و ابوابی تنظیم شده و مقدمه خود نیز، شامل فصولی است. تفسیر مجموعا شامل 32 جزء است ولی تعداد مجلدات آن در چاپهای مختلف، فرق می کند. در همان فصل اول از مقدمه به تفسیر «اعوذبالله من الشیطان الرجیم» پرداخته است. مفسر هر سوره را با ذکر نام آن، محل نزول، تعداد آیات و اقوال مربوط به آن شروع کرده و سپس با ذکر یک یا دو یا چند آیه از آن سوره، توضیح کوتاهی درباره مناسبت آن با آیه قبل می دهد و اگر روایت یا حدیثی از پیغمبر، صحابه یا تابعین باشد، آنها را بررسی و در پایان نظرش را می گوید. با توجه به اینکه محور غالب مباحث کلامی آیات قرآن است، برخی از مباحث کلامی فلسفی این تفسیر را در اینجا مطرح می کنیم:
1- معرفت خدا و اینکه آیا در این معرفت نظر و استدلال جائز است یا نه؟
2- ایمان و اسلام (تفاوت این دو)،
3- کلام الهی و بحث از حدوث و قدوم،
4- رؤیت خدا،
5- عدل الهی،
6- جبر و اختیار و قضا و قدر،
7- اعجاز قرآن،
8- اراده خداوند،
9- مسائل تجسیم، تثلیث، معاد، عصمت انبیا، شفاعت پیغمبر، عقیده شیعه در امامت معصوم و احتمال آن، لزوم وجود معصوم در هر زمان با این توضیح که فخر رازی و اشاعره عقیده دارند که مجموع امت معصوم است نه یک نفر، و این برخلاف اعتقاد شیعه است و مباحث دیگر.....
فخر رازی، در میان مفسران بیشتر از دیگران در تبین آیات باران کوشش کرده است. او در بعضی موارد، علی رغم صیغه کلامی عقلی تفسیر، از شیوه قرآن به قرآن در تفسیر آیات استفاده می کند. در این تفسیر گاهی اشارات صوفیانه شده و برخی آیات، طریق عارفانه ای دارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات