دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تفسیر نسفی

تفسیر نسفی

نویسنده: ابوحفص نسفی
مترجم: عزیزالله جوینی
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1380
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

ترجمه‌ای کهن از قرآن مجید به فارسی موزون و مسجع

به ضمیمه آیات به نویسندگی امام ابوحفص نجم‌الدین عمر بن محمد نسفی

حدود هزار سال پیش در شهری از سرزمین ماوراءالنهر، مفتی‌الثقلین، امام ابوحفص نجم‌الدین عمر بن‌محمد نسفی، یکی از تفاسیر کم ‌نظیر قرآن را نگاشته است، طوری‌ که بیش از صد کتاب در علوم مختلف اسلامی، از این تفسیر یاد کرده‌اند.امروز به این تفسیر نیاز بیشتری حس می‌شود و علت آن، هماهنگی و یگانه کردن صنوف ناهمگون فرق اسلامی است؛ زیرا در این تفسیر هیچ برخوردی بین مذهب اهل سنت و شیعه اثناعشری نیست و گفته‌اند که او حنفی‌مذهب و از نظر کلامی اشعری ‌مذهب بوده است.

در طول کتاب "تفسیر نسفی" از "نجم الدین عمربن محمد نسفی"، هیچ تعارضی بین آموزه‌های اهل سنت و شیعه وجود ندارد.موزون بودن زبان و صنعت خلاق و عروضی آن نشان دهنده‎ی آن است که ملت ما به شدت به جذابیت‌ شاعرانه علاقمند بوده‌اند و فرهنگ ایرانی شعر و موسیقی را همیشه و در هر زمان پذیرفته است.

کتاب حاضر از نظر واژه‌‌ها و اصطلاحات اصیل از چنان غنایی برخوردار است که ‌می‌تواند برای زبان فارسی یک حافظ و پشتوانه به حساب بیاید و به عنوان پایتخت فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران به آن نگاه شود. "تفسیر نسفی" از "نجم الدین عمربن محمد نسفی"، شامل حروف و کلمات اساسی و ساده است و با ترتیبات لفظی و معنوی همراه است. وی اولا جهت درک بهتر معانی قرآن و ثانیا جذب مسلمانان غیرعرب، تفسیر را به این شکل به نگارش درآورده است.

دکتر "عزیزالله جوینی" معتقد است که در گذشته مردم آنقدر به آرمان‌های دینی و حفظ و حراست از آثار اسلا‌می ‌پایبند بودند که هر نوع آسان‌انگاری در ترجمه و تفسیر قرآن و یا در رسم‌الخط و شکوه آن را، گناهی بزرگ تلقی می‌نمودند. از این روست که در ترجمه‌های قرآن از قرن چهارم الی ششم اگر نگوییم اصلا، به ندرت خطایی در لغت و معنا یا نکاتی که ضعف و بی‌معنی بودن آنها را آشکار ‌می‌کند، پیدا می‎شود.

از منظر وزن و آهنگ موسیقایی عبارات شاید گزاف نباشد اگر بگوییم که نخستین تفسیری ا‌ست که می‌توان گفت طلیعه ‌دار شعر نوی امروز در ایران است. مثل: منم مر شما را رسول امین (فعولن فعولن فعولن فعول) در ترجمه «إنی لکم رسولٌ اهمین».

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات